Aj v letnom semestri ak. roka 2024/2025 sa uskutočnilo niekoľko doplnkových vzdelávacích a voľnočasových aktivít ÚMKTKE. Ich cieľom je nielen rozšíriť vzdelanostnú bázu študentov a študentiek, ale aj zabezpečiť možnosti pre nácvik praktických zručností, získanie cenných skúseností a upevnenie interpersonálnych vzťahov.
Semester otvoril Deň otvorených dverí na FF UKF v Nitre (20.2. 2025), na organizácii ktorého sa spoločne podieľali všetky tri oddelenia, študenti aj pedagógovia. V kalendáriu nechýbali tradičné Fašiangy v meste Nitra (1.3. 2025) pod vedením prof. Ballaya, kde študenti masky nielen niesli, ale aj aktívne navrhovali, vyrábali a reparovali. Február sme zakončili vynikajúcou besedou s Dominikou Sakmárovou v rámci cyklu cestovateľských večerov (25.2. 2025). Na besede sme sa dotkli tém ako rozdiely medzi európskou a ázijskou kultúrou, kultúrne presahy, ale aj história a súčasnosť Spiša či problém ochrany tradičných odevov Slovenska. V rámci semestra sa nám podarilo zorganizovať ešte jeden cestovateľský večer (18.3. 2025), na ktorom sa nepredstavil hosť z externého prostredia, ale študentka Nasťa Vrábelová (3. roč. Bc. program RKT), ktorá prítomným študentom porozprávala o Japonsku a ukázala aj svoje vynikajúce fotografie.
Svoje vedecko-výskumné, literárne a prezentačné schopnosti si študenti overujú v rámci Študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti (24.3. – 26.3. 2025). Aj tento rok sme mali mnoho skvelých prác v rámci umeleckej sekcie Amateur Art Fest, ako aj v spoločnej vedeckej sekcii všetkých 3 oddelení. Víťazne umiestnení študenti si prevzali diplomy z rúk p. dekana FF UKF v Nitre, prof. M. Hetényiho (12.5. 2025). Počas semestra nechýbal overený cyklus Meet&Greet, ktorý prepája hostí z praxe so študentmi a študentkami ústavu. Hosťami v tomto semestri boli Marek Barjak, projektový riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica (12.3.2025), Adriana Szilágyiová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Moldave nad Bodvou (2.4.2025), Ján Sudzina, riaditeľ projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 (8.4.2025) a Petr Studnička, vedúci katedry hotelierstva na University College Prague (9.4.2025).
1. apríla 2025 si študentky 1. ročníka Mgr. štúdia programu riadenie kultúry a turizmu, Natália Kubečková, Adela Malčeková, Denisa Hazuchová a Karolína Olejková vyskúšali organizáciu podujatia Quiz and Chill. Podujatie sami organizačne zabezpečovali, moderovali, pripravovali aj súťažné otázky. Kvíz sa niesol vo výbornej atmosfére a prostredie Univerzitného tvorivého ateliéru bolo pre takýto typ podujatia ako stvorené. Cenné zážitky si študenti odniesli aj z dobrovoľníckych aktivít na konferencii mini GATROLOVE v Synagóge v Nitre (11.4.2025). Keďže viacerí študenti a študentky sú aktívni aj na poli športu, v rámci Nitrianskych univerzitných dní sme opäť zorganizovali podujatie Joga o tretej (29.4.2025). V krásnom exteriérovom areáli Filozofickej fakulty UKF na Štefánikovej sme si spoločne s vedením fakulty a hosťami zacvičili bezplatnú hodinu jogy pod vedením Lucie Bakó Klepancovej zo štúdia EMBODY. Nitra. Keďže viacerí študenti a študentky absolvujú aj akreditovaný kurz sprievodcu cestovného ruchu, svoje znalosti so rozšírili napr. aj na kurze prvej pomoci (5.5. 2025). Dôležitým doplnkom štúdia sú aj exkurzie, ktoré sa v letnom semestri uskutočnili dve, a to exkurzia na Južnú Moravu (8. – 11. mája 2025) a Spiš (9 – 11. mája 2025). V máji tiež nechýbala každoročná prehliadka Slovenského poľnohospodárskeho múzea (14.5. 2025), Kreatívneho centra Nitra (14.5. 2025) a napokon spoločný výstup na Zobor spojený s opekačkou (16.5. 2025).
Mnohé zážitky a skúsenosti študenti aj pedagógovia zbierajú aj v rámci ERASMUS+ pobytov, na ktoré sme aj v tomto semestri vyslali viacero z nich v rámci mobilít typu stáž, výučba alebo štúdium. Praktické zručnosti študenti získavajú aj v rámci odbornej praxe, napr. v spolupráci s OZ Tramptária, na ktorej momentálne participujú študenti 1. roč. bakalárskeho programu riadenie kultúry a turizmu. Praktické skúsenosti z natáčania a fotografovania kampaní mali možnosť študenti získať v rámci tvorby nového vizuálu ústavu v spolupráci so štúdiom ZOOMY. Na hodinách skúšajú študenti a študentky aj rôzne techniky, medzi nimi napr. tzv. Marshmallow Challenge (13.5.2025). Ide o aktivitu, kde sa tím usiluje postaviť čo najvyššiu vežu zo špagiet len s použitím lepiacej pásky a nitky. Na tejto technike sa učia spolupracovať v kolektíve, pracovať pod tlakom, plánovať a riešiť problematické situácie. Videozáznam a fotografický záznam zo všetkých podujatí realizuje študent 3. ročníka Bc. programu riadenie kultúry a turizmu, Nikita Grachev, za čo mu úprimne ďakujeme.
Okrem tohto výpočtu bolo realizovaných samozrejme mnoho ďalších aktivít oddelenia etnológie, oddelenia kulturológie aj oddelenia riadenia kultúry a turizmu. Prepojenie študentskej komunity s pedagogickým kolektívom prináša viaceré pozitívne dopady. Doplnkové aktivity mimo štandardnej výučby sú významnou súčasťou aktivít ústavu a výborným spôsobom prepájajú teóriu a prax potrebnú pre skutočné naplnenie cieľov vysokoškolského vzdelávania.
Text: Michala Fúsková
Fotografie: Nikita Grachev