Každoročne už 17 rokov pri príležitosti Dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra, organizuje Oddelenie manažmentu kultúry a turizmu ÚMKTKE FF UKF v spolupráci s mestom Nitra oslavy tohto dňa. Jeho význam spočíva v upriamovaní pozornosti na význam cestovného ruchu v globálnom ponímaní a pre lokálne spoločenstvo. Na jeho počesť sa organizuje cyklus prednášok predstaviteľov známych inštitúcií, priekopníkov turizmu, cestovateľov a iných inšpiratívnych osobností pracujúcich v cestovnom ruchu. Program dopĺňajú aj rôzne výstavy, súťaže, prezentácie, koncerty a podobne.
2022
Sedemnásty ročník sa už tradične konal formou online prednášok, ktorých sa zúčastli hostia Radka Klemanová, projektová mnažérka portálu slovander.sk, Dušan Bajan, konateľ Terra Wylak, Jozef Linday, manažér Starého Biskupského Hostinca, a iní.
2021
Rovnako ako rok predtým sa oslavy konali online formou a zamerané boli okrem dopadov pandémie aj na turizmus a klimatické zmeny. Hosťami boli okrem iných Ivona Fraňová, prezidentka AICES, Patrícia Žáčiková, riaditeľka Ponitrianskeho múzea alebo Ján Hubinský, manažér reštaurácie a BIO obchodu Páni Baklažáni.
2020
Pre pandémiu sa 15. ročník konal online formou a zúčastnili sa ho napríklad Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, Ivan Plačko, riaditeľ hotela Chateau Appony v Oponiciach, Slávka Civáňová, dramaturgička a projektová manažérka Divadla Andreja Bagara v Nitre a ďalší.
2019
Predchádzajúci rok boli hosťami riaditeľ portálu zlavomat.sk Aleš Mlátilík alebo Zdenka Lipjanská – prevádzkarka Vodného raja Vyhne, no nechýbali ani vedomostné súťaže a prehliadka fotografií.
2018
V roku 2018 bola účastníkom k dispozícii aj historická dielňa a pútavé prezentácie priniesli napríklad barista Tomáš Jursa alebo cestovateľ Radoslav Hoppej – Nie je túra bez Štúra a mnohí iní.
2017
Počas 12. ročníka bol sprístupnený areál bývalých kasární na Martinskom vrchu a s prednáškami sa predstavili napríklad zakladateľ CaffeInn Peter Pavlis, Anna Tásler so svojimi zážitkami z ciest po Japonsku alebo Ladislav Raček, ktorý je zakladateľom projektu Slow Food Tatry.
2016
V roku 2016 oslavy Dňa cestovného ruchu obohatil aj organizátor festivalu GRAPE – Juraj Podmanický, cestovateľ Peter Hoferek, ktorý prezradil svoje cestovateľské know-how či šéfkuchár Michal Konrád venujúci sa ázijskej kuchyni.
2015
Počas výročného 10. ročníka v roku 2015 sa konala výstava fotografií spojená so súťažou o vecné ceny a cyklu prednášok sa zúčastnili diplomatka Emire Khidayer, cestovateľka Dorota Nvotová, šéfkuchár Jaroslav Židek a ďalší.
2014
V roku 2014 prednášky generálneho riaditeľa Tatry Mountain Resort Bohuša Hlavatého, prezidentky Asociácie informačných centier Slovenska Ivony Fraňovej alebo cestovateľa Tomáša Grígera doplnili aj kávový kvíz, súťaž o najvtipnejší zážitok z ciest a súťaž o najlepšiu cestovateľskú fotografiu.
2013
V roku 2013 svoje zážitky z cesty Transsibírskou magistrálou na oslavách zdieľal cestovateľ Michal Gaj, o podnikaní v cestovnom ruchu rozprával majiteľ CK Fifo a CK Lipa Tibor Bajaník a o cestovnom ruchu v minulosti, prítomnosti a budúcnosti diskutoval šéfredaktor časopisu Cestovateľ Ľubomír Motyčka.
2012
Oslavy Svetového dňa turizmu 2012 tiež sprevádzala súťaž o najlepšiu fotografiu z ciest, motivujúce prezentácie pre začínajúcich aj vášnivých cestovateľov z miest ako Krym, Libanon či Austrália a aj beseda so zakladateľom Bubo travel agency Ľubošom Fellnerom.
2011
Program v roku 2011 priniesol premietanie cestopisných filmov spoločnosti K2 Studio, prezentovanie netradičných spôsobov cestovania, ako napríklad couch-surfing, AIESEC alebo Erasmus, ale aj besedy s cestovateľmi o ich netradičných zážitkoch v krajinách ako Maroko, Sýria, Bhután, Mongolsko alebo Sibír.
2010
Počas piateho ročníka podujatia sa odprezentovali folklórne súbory Kuraľanček a Konopa, historická hudba Musicantica, tanečná skupina Phantoms Crew a nechýbali ani ukážka bojového umenia, prednáška o Číne a čaji alebo program venovaný tradíciám spojeným s vínom.
2009
Výlet ponad Nitru v teplovzdušnom balóne bol súčasťou programu v roku 2009, kedy nechýbali ani prezentácie zaujímavostí nitrianskeho regiónu, koncert kapely AXXE a VAR Rock, bubnová šou kapely Afro Campana, ktorá priniesla rytmy západnej Afriky, prehliadka fotografií známych nitrianskych fotografov a iné zaujímavosti.
2008
V roku 2008 sa 27. september oslavoval prehliadkou Nitry vláčikom alebo lietadlom, prezentáciou Nitry, jej významných osobností a jej partnerských miest, prezentáciou Peru, ale súčasťou bol aj Jarmok cestovného ruchu, kde sa predstavili stredné školy vyučujúce cestovný ruch, ale aj Slovenská agentúra cestovného ruchu.
2007
Počas osláv v roku 2007 mali účastníci možnosť zúčastniť sa fotografovania s Corgoňom, kvízov pre dospelých, rôznych hier pre deti alebo prezentácie mesta Nitra a mesta Kroměříž.
2006
Prvý ročník osláv Svetového dňa cestovného ruchu organizovaný v roku 2006 priniesol návštevníkom množstvo bezplatných informačných a propagačných materiálov, vedomostných súťaží pre deti aj dospelých, súťaž o najkrajšiu esej o Nitre, možnosť návštevy Kazematov a Vazilovej veže na Nitrianskom hrade a ďalšie zaujímavé aktivity.