Stála konferencia Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2024

V dňoch 24. a 25. októbra 2024 sa na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR konala Stála konferencia Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí. Ide o prestížne fórum, na ktorom si pozvaní hostia z radov predstaviteľov krajanov zo zahraničia a domácich odborníkov vymieňajú skúsenosti a poznatky súvisiace s existenciou slovenských spoločenstiev za hranicami Slovenska.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre mala na konferencii zastúpenie v podobe aktívnej účasti prof. PhDr. Borisa Michalíka, PhD., riaditeľa Ústavu manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie FF UKF v Nitre, a prof. PhDr. Jaroslava Čukana, CSc., ktorí sa dlhodobo venujú problematike zahraničných Slovákov.

V úvode podujatia už tradične došlo k udeľovaniu medailí Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí významným osobnostiam, ktoré sa podieľajú na zachovávaní a zveľaďovaní slovenskosti v krajanských prostrediach. Je skvelé, že jedna z medailí pripadla prof. Jaroslavovi Čukanovi. Získal ju za dlhodobé pôsobenie na poli vedeckého výskumu v prostredí Slovákov na Dolnej zemi aj výchovu študentov z krajanského prostredia, z ktorých mnohí sú vedúcimi osobnosťami v rámci minoritných komunít. Medaila bola pánovi profesorovi udelená pri príležitosti životného jubilea 70 rokov a odovzdali ju Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Peter Kmec, podpredseda vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov, a Dagmar Repčeková, predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Prof. Boris Michalík vystúpil na konferencii s pozvaným príspevkom Výskum kultúry a histórie Slovákov žijúcich v zahraničí v podmienkach Slovenskej republiky v rámci sekcie Podpora a spolupráca v oblasti výskumu. Okrem pracovísk a ľudí, ktorí sa takémuto výskumu venujú, pomenoval aj problémy a výzvy, s ktorými sa bádatelia stretávajú.
Konferencia priniesla aktuálne informácie o krajanských komunitách a naznačila ciele a vízie štátnej politiky voči Slovákom v zahraničí na nasledujúce obdobie. Zúčastneným tiež umožnila získať nové kontakty a utužiť tie pretrvávajúce.

Text a foto:
prof. PhDr. Boris Michalík, PhD., Ústav manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie FF UKF v Nitre
Dr. Sc. Sandra Kralj Vukšić, Slovenské kultúrne centrum Našice