Zmiešané manželstvá s cudzincami v kontexte štatistických údajov

Zmiešané manželstvá s cudzincami v kontexte štatistických údajov

Úvod. Predmetom nášho záujmu sú zmiešané manželstvá s cudzincami na Slovensku. Cudzinci sú z právneho hľadiska definovaní skrz svoju príslušnosť (občianstvo) k inému územnému a politickému celku – štátu. Reálne však môže (aj nemusí) partnerstvo s týmito osobami implikovať prestupovanie hraníc medzi skupinami viacerých typov – kultúrnych, náboženských, jazykových, sociálnych alebo iných, čo je pri ich výskume potrebné brať do úvahy. Z časového hľadiska sa zameriame najmä na manželstvá uzatvorené v poslednom desaťročí. Manželské preferencie budeme sledovať z pohľadu štátnej príslušnosti ale i rodu aktérov. Našim cieľom bude zistiť, či je možné v sobášnych stratégiách sledovať určité vzory správania sa, pokúsime sa stručne načrtnúť ich východiská a možné príčiny.

Základným prameňom našich informácií budú štatistické dáta, ktoré vnímame ako primárne a ako východisko k následnému kvalitatívnemu etnologickému výskumu danej problematiky. Opierať sa budeme predovšetkým o databázy Štatistického úradu MV SR, Eurostatu, čiastočne sa odvoláme na údaje Cudzineckej a hraničnej polície MV SR.

 

Východiská a predpoklady vzniku zmiešaných manželstiev. Vznik zmiešaných manželstiev s cudzincami je potrebné vnímať v celej komplexnosti. Podmieňuje ho historická skúsenosť a tradičné nazeranie na fenomén manželstva a v rámci neho výber partnera. Je závislý od demografickej skladby obyvateľstva, najmä charakteristiky osôb, ktoré môžu byť potencionálnymi účastníkmi sobášov a to na vlastnom území ale aj v zahraničí (ich vek, stav, vzdelanie, etnická, náboženská charakteristika a iné), limitujú ho možnosti a príležitosti stretnúť partnera (veľkosť skupín, z ktorej partneri pochádzajú, otvorenosť alebo uzavretosť skupiny – majoritnej aj minoritnej) a v neposlednom rade individuálne preferencie.

Výber manželského partnera v slovenskej tradícii bol súčasťou ustáleného systému vzorov, noriem a hodnôt, ktorého hlavným cieľom bola stabilita a efektívnosť manželstva a tým aj integrita spoločenstva. Väčšina kritérií, ktoré sa na možného manžela či manželku vzťahovali, vychádzala z princípu podobnosti partnerov – endogamie. Endogamia, ako prevládajúci typ manželských preferencií[1], znamenala výber z rovnakých alebo podobných skupín alebo prostredí, označovaných ako „naše“, „svoje“. Prívlastok „cudzí“ a „vzdialený“ reflektoval rozsah poznaného sveta (cudzích kultúr), ako aj možnosť pohybovať sa v rámci neho a prekračovať jeho hranice. Nízka mobilita, izolovanosť ako aj ďalšie činitele mali za následok, že tradičné chápanie pojmu „cudzí“ sa s porovnaním so súčasným vnímaním zemepisných vzdialeností prirodzene vzťahoval aj na lokality pomerne blízke. Za partnera v zmiešanom manželstve preto mohla byť označovaná aj osoba z inej časti obce, susednej obce, iného chotára, župy alebo okresu.

V modernej spoločnosti sa sobášny trh[2] čoraz viacej rozširuje a presúva aj mimo územia Slovenska. Globalizácia a v rámci nich aj migračné procesy (odchod Slovákov do zahraničia, príchod cudzincov na naše územie, ale i virtuálny kontakt s inými kultúrami prostredníctvom médií), neustále zvyšujú pravdepodobnosť stretnutia partnera, pochádzajúceho z odlišného geografického, kultúrneho alebo sociálneho prostredia.


Otázka manželstiev s cudzincami na Slovensku sa v súčasnosti odvíja najmä od imigračnej a emigračnej situácie. Aktuálny podiel cudzincov na území Slovenska je 1,56%[3] , čo je hlboko pod priemerom, ktorý dosahuje cudzinecká populácia vo všetkých krajinách EÚ. Najväčší počet cudzincov je registrovaných zo susedných krajín – Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska a Ukrajiny. Spolu tvoria 42% zo všetkých cudzincov na našom území. Početne významní sú aj migranti z Rumunska, Bulharska, Ruska a Srbska, ako i cudzinci z ázijských krajín, predovšetkým z Vietnamu, Číny, Kórejskej republiky a Thajska. Viac ako polovica všetkých cudzincov pochádza z krajín Európskej únie.[4] Z hľadiska pohlavia prevládajú medzi cudzincami muži. Ich pomer voči ženám – cudzinkám je približne 60%, v niektorých skupinách (podľa štátneho občianstva) presahuje tento pomer 80% (napríklad Tunisko, Egypt). Podľa veku patria cudzinci na Slovensku predovšetkým do skupiny ľudí v mladom a strednom produktívnom veku.[5]

Z pohľadu emigračných prúdov je zrejmé, že v súčasnosti odchádzajú zo Slovenska predovšetkým ľudia v mladom a strednom veku, v miernej prevahe ženy nad mužmi, ľudia so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním a častejšie ľudia slobodní.[6] Tieto atribúty takisto zvyšujú možnosť úspešnej účasti na sobášnych trhoch mimo slovenského územia a vznik zmiešaných manželstiev. Štatistické dáta tiež vypovedajú, že slovenské ženy opúšťajú našu krajinu z dôvodu sobáša omnoho častejšie ako slovenskí muži. Najčastejšou cieľovou krajinou slovenských vysťahovalcov je Česká republika. Jednoznačnou „dvojkou“ sa po tejto tradičnej destinácii stalo Spojené kráľovstvo a to v súvislosti s otvorením jej pracovných trhov. Okrem toho smerujú Slováci najmä do Írska, Nemecka a Rakúska. Početne významnými sú aj krajiny ako Švajčiarsko, Maďarsko, USA, Kanada a Taliansko. Počty vysťahovalcov do nich však každoročne kolíšu.[7]

 

Manželstvá s cudzincami v európskych štátoch. Konkrétne údaje ohľadne manželstiev s cudzincami v európskych krajinách a celkovej pozície Slovenska medzi nimi je možné získať prostredníctvom Štatistického úradu Európskej únie – Eurostatu. Jeho databázy sprístupňujú údaje o sobášoch štátnych občanov krajín EÚ s partnermi iného štátneho občianstva od roku 2008 do roku 2014. Informácie z roku 2014 nás odkazujú na dva relevantné údaje, podľa ktorých je možné sobášnosť s cudzincami sledovať, a to občianstvo a krajinu narodenia partnerov. Z hľadiska štátnej príslušnosti je v tomto roku na prvom mieste Luxembursko so 48,82% sobášov s cudzincami, ktoré uzavreli luxemburskí štátni občania (z toho 70,21% s občanmi štátov EÚ 28), nasleduje Malta s 36,64% (z toho 79,47% s občanmi EÚ 28) a Švajčiarsko s 34,96% (z toho 45,51% s občanmi štátov EÚ 28). Estónsko, Lotyšsko a Holandsko majú približne 10% zastúpenie sobášov s cudzincami. Podiel sobášov s cudzincami na celkovej sobášnosti občanov Českej republiky je 4,75% (z toho viac ako polovica s občanmi EÚ28), Poľsko a Maďarsko sa pohybuje pod hranicou 1%. Slovensko sa spomedzi svojich susedov nachádza približne uprostred s podielom 3,01% sobášov s cudzincami.[8]

V tomto ohľade je pre nás podnetná štúdia G. Lanzieriho (2012: 1-3), ktorý analyzoval sobášnosť v Európe na základe rovnakých prameňov. Podľa neho bolo v Európe za obdobie rokov 2008-2010 zmiešaným manželstvom každé 12. uzavreté manželstvo, pričom najvýraznejšia tendencia ich uzatvárať je v severozápadných krajinách a nižšia vo východných krajinách, kde je migrácia menej rozvinutá. Zo štatistických údajov je zrejmé, že najvyššie počty manželstiev s cudzincami sú evidované vo Švajčiarsku, Lotyšsku, Luxembursku, Estónsku, Írsku, Nemecku a Francúzsku. Manželstvá s krajanom sú vo všetkých krajinách pritom početnejšie ako manželstvá s cudzincom. Výnimku tvoria Cyprus, z dôvodu turistického ruchu a Lichtenštajnsko, pre malý počet obyvateľov (30-35 tis. na 160 km²). Krajiny severnej Európy zaznamenávajú 11 až 16% podiel zmiešaných manželstiev, krajiny východnej Európy – Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko eviduje za posledné roky nízky ale stabilný počet zmiešaných manželstiev – od 1,3 do 4%. Najnižší podiel týchto manželstiev je evidovaných v Rumunsku a Bulharsku. Na jednej strane teda stojí Malta a Cyprus, ktoré vykazujú silnú tendenciu k exogamii (zrejme preto, lebo sú bránou do Európskej únie). Protipólom týchto krajín sú Slovensko, Rumunsko a Bulharsko, ktoré sú typické silnou endogamiou. Dôvodom tohto stavu je zrejme nízky počet cudzincov na ich území. Výskumy manželských preferencií v jednotlivých krajinách poukazujú na fakt, že potomkovia migrantov a deti zo zmiešaných manželstiev sú náchylnejšie k sobášu s domácim obyvateľstvom ako ich rodičia. G. Lanzieri v tejto súvislosti predpokladá, že počet zmiešaných manželstiev bude v budúcnosti stúpať, a to z dôvodu narastajúceho počtu cudzincov ale i faktu, že imigranti sú spravidla nižšieho veku ako domáce obyvateľstvo, a preto budú vstupovať na sobášne trhy aj v budúcnosti.

 

Manželstvá s cudzincami na Slovensku. Počty zmiešaných manželstiev

na Slovensku patria k nižším, pokiaľ ich porovnávame s celoeurópskou situáciou. Posledné údaje Eurostatu o zmiešaných manželstvách v našej krajine za rok 2014 vypovedajú, že partneri slovenského štátneho občianstva uzavreli celkovo 26737 manželstiev, z toho s partnermi slovenského občianstva v 25955 prípadoch, s partnermi z krajín EU28 (okrem Slovenska) v 469 prípadoch, s partnermi z krajín mimo EÚ28 v 313 prípadoch a s partnermi zo zahraničia celkovo v 782 prípadoch. [9]
Manželstvá s cudzincami sú na Slovensku evidované viacerými spôsobmi. Jedným z nich je osobitná matrika v Bratislave, ktorá zaznamenáva uzavretie manželstva s iným štátnym príslušníkom v cudzine. Táto inštitúcia však nevytvára žiadne registre sobášiacich sa podľa presných kategórií (napríklad krajiny pôvodu ženícha alebo nevesty). Úrad v súčasnosti eviduje[10] približne 3600 žiadostí o zaregistrovanie takéhoto sobáša, čiže priemerne 300 žiadostí mesačne. Doposiaľ zaregistrovala osobitná matrika približne 55 800 žiadostí, pričom do roku 1978 to bolo zhruba 4200 žiadostí a od roku 1978 približne 51 600 žiadostí.

 

Tabuľka č. 1: Sobáše ženíchov slovenského štátneho občianstva s nevestou podľa jej štátneho občianstva[11] . Spracované podľa: Sobáše podľa štátneho občianstva snúbencov. Štatistický úrad SR.

NEVESTA

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Česko

241

294

268

319

296

263

265

Nemecko

7

7

13

12

10

8

16

Maďarsko

16

23

18

24

28

41

44

Rakúsko

6

3

4

10

3

5

5

Poľsko

73

64

88

85

61

79

69

Rumunsko

8

8

13

26

8

12

17

Spojené kráľovstvo

6

5

9

10

11

7

9

Srbsko

 

 

 

 

 

 

15

Rusko

21

31

39

40

43

38

42

Ukrajina

90

114

72

104

72

71

78

USA

2

27

20

17

18

16

14

Čína

 

 

 

 

 

 

12

Filipíny

 

 

 

 

 

 

14

Vietnam

 

 

 

 

 

 

12

Európa

25012

22973

21751

22350

23033

22348

23602

Európa bez SK

515

596

573

716

597

605

 

EÚ 15

30

24

41

47

44

39

 

Ázia

61

69

65

73

68

99

82

Afrika

10

12

12

17

10

10

8

Amerika

51

66

42

47

37

46

46

Iné

137

160

141

188

142

201

 

Slovensko

24497

22377

21751

21634

22436

21754

22977

Iné ako SK občianstvo –  cudzinky                 641              748              695              856              731              774              764

NEVESTA

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Celkový počet sobášov mužov s SK občianstvom

25138

23125

22446

22490

23149

22510

23741

Percentuálny podiel sobášov z cudzinkami zo všetkých sobášov uzavretých mužmi s SK občianstvom

2,55%

3,23%

3,10%

3,81%

3,16%

3,44%

3,22%

Celkový počet sobášov uzavretých mužmi aj ženami s SK občianstvom

28293

26356

25415

25621

26006

25491

26737

 

Tabuľka č. 2: Sobáše neviest slovenského štátneho občianstva so ženíchom podľa jeho štátneho občianstva. Spracované na základe: Sobáše podľa štátneho občianstva snúbencov.

ŽENÍCH

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Česko

930

947

853

895

828

915

882

Francúzsko

73

68

61

78

71

59

78

Taliansko

135

138

148

129

116

147

158

Nemecko

253

272

245

258

225

247

224

Bulharsko

13

8

13

11

7

15

12

Maďarsko

139

136

113

123

117

147

158

Rakúsko

282

261

200

214

168

174

167

Poľsko

68

72

91

67

71

83

92

Rumunsko

25

17

20

20

23

26

31

Spojené kráľovstvo

243

234

251

261

269

283

270

Švajčiarsko

75

76

70

79

70

73

67

Belgicko

 

 

 

 

 

 

21

Španielsko

 

 

 

 

 

 

37

Grécko

 

 

 

 

 

 

17

Chorvátsko

 

 

 

 

 

 

14

Írsko

 

 

 

 

 

 

23

Macedónsko

 

 

 

 

 

 

16

Holandsko

 

 

 

 

 

 

22

Portugalsko

 

 

 

 

 

 

11

Srbsko

 

 

 

 

 

 

84

Slovinsko

 

 

 

 

 

 

16

Rusko

8

7

11

11

10

10

13

Ukrajina

27

28

24

23

19

14

19

USA

150

167

139

145

143

114

83

Kanada

16

19

12

17

19

17

23

Turecko

 

 

 

 

 

 

33

Alžírsko

 

 

 

 

 

 

14

Egypt

 

 

 

 

 

 

20

Maroko

 

 

 

 

 

 

10

Nigéria

 

 

 

 

 

 

23

Tunisko

 

 

 

 

 

 

25

Južná Afrika

 

 

 

 

 

 

15

Brazília

 

 

 

 

 

 

13

India

 

 

 

 

 

 

30

Pakistan                                                                                                                                                                                               24

ŽENÍCH

 

 

 

 

 

 

 

Európa

 

 

 

 

 

 

 

Európa bez SK

EÚ 15

1117

1116

1056

1096

983

1047

 

Ázia

174

205

180

204

184

103

137

Afrika

171

171

154

158

133

143

136

Amerika

214

226

195

213

222

69

145

Austrália

26

33

32

48

27

32

28

Iné

719

777

702

789

691

640

 

Slovensko

24497

22377

21751

21634

22436

21754

22977

Iné ako SK  občianstvo –  cudzinci

3155

3227

2961

3120

2847

2964

2278

Celkový počet sobášov žien s SK občianstvom

27625

25604

24712

24745

25283

24717

25955

Percentuálny podiel sobášov s cudzincami zo všetkých sobášov uzavretých ženami s SK občianstvom

11,42%

12,60%

11,98%

12,60%

11,26%

11,99%

11,47%

Celkový počet sobášov uzavretých mužmi aj ženami s SK občianstvom

28293

26356

25415

25621

26006

25491

26737

 

Presné údaje o zmiešaných manželstvách však získavame najmä na základe informácií Štatistického úradu MV SR[12]. Výstupné dáta úradu k sobášom podľa štátneho občianstva sú prístupné od roku 2008. Z hľadiska krajiny pôvodu zaraďoval štatistický úrad až do roku 2013 sobášiacich sa do kategórií, ktorými sú jednotlivé štáty ale i územno-politické celky (napr. EÚ 15, Afrika, Ázia), využíval tiež zaradenie krajín do kategórie „iné“. Hlavne v prípade krajín mimo EÚ tak informácie o konkrétnych krajinách pôvodu sobášiacich nie je možné vyselektovať (napríklad o afrických krajinách). Za rok 2014 je už možné získať ucelené informácie o všetkých sobášov s partnermi inej štátnej príslušnosti podľa jednotlivých štátov, zanikajú však sumárne údaje o počtoch sobášoch z krajín EÚ.

Štatistické údaje poukazujú na fakt, že muži aj ženy slovenského občianstva uzatvárajú predovšetkým manželstvá s partnermi rovnakého občianstva. Podiel osôb, ktoré vstupujú do manželstva s cudzincami za posledných 7 rokov je (v porovnaní s inými štátmi EÚ) nízky ale pomerne stabilný. Malé výkyvy sú dôsledkom celkovej sobášnosti Slovákov a počtov cudzincov na našom území. Je však zrejmé, že slovenskí muži uzatvárajú manželstvo s cudzinkami menej často ako slovenské ženy s cudzincami. Čo sa týka mužov, v sledovanom období uzatvorilo takto zmiešané manželstvá približne 2,55% až 3,81% všetkých Slovákov, ktorí vstúpili do manželstva. Percentuálny podiel žien, ktoré uzavreli manželstvo s cudzincom sa pohybuje v rozhraní od 11,26% až 12,60%. Ženy sa teda vydávajú za cudzincov takmer 4x častejšie ako muži za cudzinky.

Slovenskí muži aj ženy uzatvárajú manželstvo predovšetkým s Európankami (ak počítame aj Slovensky, je to v 99,10% v prípade mužov a 96,57% v prípade slovenských žien). Za roky 2008 až 2013 si muži Slováci vzali cudzinky z krajín EU len v 4,32% a ženy Slovenky mužov cudzincov z krajín EÚ oproti tomu až v 31,21%. V oboch prípadoch pritom vedú manželstvá s občanmi Českej republiky, ktoré tvoria v sledovaných rokoch 1/3 všetkých manželstiev s cudzincami (1678 manželstiev v prípade slovenských mužov a 6250 manželstiev v prípade žien).

Z ostatných krajín vedú u mužov Slovákov dlhodobo Ukrajinky (601), čo predstavuje 11,54 % zo všetkých ich sobášov s cudzinkami, nasledujú Poľky (519), Maďarky (194) a mimo tento priestor Rusky (259). Podľa kontinentov prevládajú u slovenských mužov manželky z Európy, nasledujú manželky z Ázie (517 prípadov, čo je necelých 10% z celkového počtu manželstiev s cudzinkami), Ameriky (335 prípadov, približne 6,43%) a napokon Afriky (79 prípadov, čo tvorí 1,5% zo všetkých sobášov mužov s cudzinkami).

Pomerne silné zastúpenie medzi ženíchmi slovenských žien má ich pôvod z krajín EÚ alebo všeobecne západoeurópskych krajín. Najvýraznejšie sú pritom nasledovné krajiny: Spojeného kráľovstva s približne 9% podielom na sobášoch s cudzincami (1811 prípadov), Nemecka (1724), Rakúska (1466), Talianska (971) a USA (941), po ktorých nasledujú muži z Maďarska (933), Poľska (544) a Švajčiarska (510). Počet mužov z Ukrajiny, krajiny, ktorá bola v prípade manželských preferencií slovenských mužov na prvom mieste, je nízky (154) a tvorí len necelé 1% zo sobášov žien s cudzincami. V porovnaní s mužmi sa slovenské ženy 3,5 krát častejšie vydávajú za afrických mužov, ktorí tvoria 5,19% sobášov zo všetkých sobášov s cudzincami, takmer o polovicu menej ako muži uzatvárajú sobáše s partnermi z ázijských štátov a približne rovnako často sa vydávajú za mužov z amerického kontinentu. Podiel ich manželstiev s partnermi z Ameriky (2,3%) a ázijských krajín (3,5%) je približne rovnaký ako v prípade preferencií slovenských mužov.

Záver. Slovensko v sobášnosti vykazuje pomerne silnú endogamiu, pokiaľ máme na zreteli štátnu príslušnosť partnerov. Slováci aj Slovenky majú tendenciu brať si partnerov predovšetkým z krajín blízkych – geograficky, jazykovo, nábožensky, kultúrne (Česko a ostatné susedné krajiny, krajiny EÚ). Tento fakt môže odzrkadľovať historickú skúsenosť a súvisieť s pretrvávaním tradičných vzorov v manželských stratégiách, čiže uprednostňovaním partnera z rovnakej alebo podobnej skupiny (princíp endogamie) (Letavajová 2015). Na druhej strane je odrazom pomernej uzavretosti krajiny a slabého kontaktu s cudzincami v minulosti (obdobie socializmu) a nízkym počtom cudzincov na našom území v súčasnosti.

Zistenia tiež poukázali na to, že ženy majú vo všeobecnosti väčšiu tendenciu k sobášom s cudzincami. Častejšie ako slovenskí muži si berú partnerov z geograficky aj kultúrne vzdialeného prostredia. Určité paralely týchto sklonov je opäť možné nachádzať v tradičných modeloch, podľa ktorých sa očakávalo a považovalo sa to zrejme za prirodzenejšie, ak žena prijímala kultúru svojho partnera, prispôsobila sa, prípadne zmenila po sobáši svoju rezidenciu za manželovu (patrilokálnosť). (Michálek 2011, Mjartan 1974) V súčasnosti tento stav podopierajú aj štatistické dáta o vysťahovalectve zo Slovenska, ktoré napovedajú, že slovenské ženy opúšťajú našu krajinu z dôvodu sobáša omnoho častejšie ako slovenskí muži.

Sú teda viac ochotné presťahovať sa a prispôsobiť kultúre svojho manžela. Ďalším z vysvetlení je skutočnosť, že v súčasnosti sú slovenské ženy rovnako aktívne (sčasti prevládajú) na zahraničnej migrácii a majú teda viacej príležitostí stretnúť svojho partnera v cudzine. Napokon, posledným ale nemenej dôležitým faktorom je v tejto súvislosti celkové zloženie migrantov na Slovensku, medzi ktorými prevládajú muži, muži v mladom a strednom veku, ktorí sa stávajú možnými aktérmi na sobášnych trhoch.

Naše zistenia poukazujú tiež na skutočnosť, že slovenské ženy si častejšie ako muži volia manželského partnera, pochádzajúceho z krajín ekonomicky vyspelejších, u ktorého je predpoklad jeho lepšieho sociálneho zabezpečenia. Sobášne stratégie slovenských mužov naopak, naznačujú tendenciu uprednostňovať ženy z menej ekonomicky vyspelých oblastí (Ukrajina, ázijské štáty). Sobášne stratégie slovenských mužov aj žien a ich pohyb v rámci sobášnych trhov naznačujú možný význam ekonomických aspektov[13] pri hľadaní manželských partnerov podľa modelu: žena sa snaží nachádzať partnera ekonomicky lepšie situovaného a zabezpečeného a naopak, muž poskytuje zabezpečenie žene.

Hlbšie štúdium manželských preferencií a ich následné doplnenie kvalitatívnymi výskumami zrejme potvrdí existenciu určitých vzorov v správaní sa na sobášnych trhoch. Predpokladáme, že počet zmiešaných manželstiev bude vzhľadom na globalizačné procesy a silnejúce migrácie aj v našom prostredí postupne narastať a stane sa čoraz častejším predmetom odborného aj verejného diskurzu.

 

Literatúra a pramene:

ČUKAN, J. – AL-ABSI, M.: Slovenky v Rakke. In: Kontexty kultúry a turizmu. Roč. 3, č. 1, Nitra: FF UKF v Nitre 2010, s. 42–44.

DUBAYOVÁ, M.: Rómovia v procesoch kultúrnej zmeny. Prešov: Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, 2001

FÓNADOVÁ, L. – KATRŇÁK, T.: Etnická homogamie na Slovensku v letech 1992 až 2012. In: Sociologický časopis. Roč. 52, č. 2, Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2016, s. 157-178.

KALMIJN, M: Intermarriage and Homogamy: Causes, Patterns, Trends. Annual Review of Sociology, 1998, s. 395-421.

KÁĽAVSKÁ, V. – KÁĽAVSKÝ, M.: K otázke zmiešaných manželstiev. In: Južný Zemplín. Štúdie o etnokultúrnom vývoji národnostne zmiešanej oblasti. Bratislava: Národopisný ústav, SAV, 1993, s. 124-144.

KATERINKOVÁ, M. a kol: Zahraničné sťahovanie a cudzinci v Slovenskej republike v roku 2012. In: Štatistický úrad slovenskej republiky. Demografia a sociálna štatistika, 2013.

LANZIERI, G.: Merging populations. A look at marriages with foreign-born persons in European countries. In: Population and social conditions. Eurostat. Statistics in focus. 29/2012.

LETAVAJOVÁ, S.: Lokálna endogamia a jej význam pri uzatváraní manželstiev v tradičnom ľudovom prostredí. In: Etnologické rozpravy. Bratislava: Ústav etnológie SAV, Roč. 22, č. 1, 2015, s. 114-128.

LUŽICA, R.: Kapitoly z rómskej kultúry. Bratislava: Slovak Academic Press, 2004.

MANN, A. B.: Výber manželského partnera u Cigánov-Rómov na Spiši (k problematike existencie „cigánskej skupiny“). In: Slovenský národopis. Roč. 38, č. 1-2, Bratislava: SAV, 1990, s. 278-284.

MICHÁLEK, J.: Gemer-Malohont. Martin: Matica slovenská, 2011.

MJARTAN, J.: Horehronie: Kultúra a spôsob života ľudu. Bratislava: Veda, 1974.

NIEDOMYSL, T. – J. ŐSTH – M. VAN HAM: The Globalisation of Marriages Fields: The Swedish Case. In: Journal of Ethnic and Migration Studies. Southampton: Routledge,

2009, p. 1-20. (Dostupné na: https://research-repository.st-andrews.ac.uk/bitstream/ handle/10023/6586/ENGPR_027_POST_PRINT_2010_JEMS_TN_JO_MVH. pdf?sequence=1)

SALNER, P. (1978). Kritériá výberu manželského partnera na Kysuciach. Národopisné aktuality. č. 15, s. 1-11.

ŠOLTÉS, P.: Tri jazyky, štyri konfesie. Etnická a konfesionálna pluralita na Zemplíne, Spiši a v Šariši. Bratislava: Pro historia, 2009.

Štatistický úrad SR – Stav obyvateľstva v SR k 30. 9. 2015. (dostupné na: https:// www.susr.sk:80/wps/portal?urile=wcm:path:/Obsah-SK/informativne-spravy/ vsetky/6700d047-5977-4e38-8e5c-d7d5b94c66b1)

ÚHCP P PZ – Štatistický prehľad legálnej a nelegálnej migrácie v Slovenskej republike za rok 2015. (Dostupné na: https://www.minv.sk/swift_data/source/policia/hranicna_a_ cudzinecka_policia/rocenky/rok_2015/2015-rocenka-UHCP-SK.pdf)

Štatistický úrad MV SR, pramenné dielo Migrácia. (Dostupné na: https://slovac.statistics.sk)

Eurostat. Marriages by citizenship of bride (CITIZEN) and groom (PARTNER). (Dostupné na: https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=demo_marcz&lang=en)

 

Poznámky:

[1] Problematike zmiešaných manželstiev v tradičnom prostredí sa venovali viacerí autori. Spomenieme napríklad prácu V. Šoltésa (2009), V. Káľavského a M. Káľavskej (1993), P. Salnera (1978), R. Lužicu (2004), A. Mann (1990), M. Dubayovej (2001), S. Letavajovje (2015) alebo L. Fónadovej a T. Kartňáka (2016).

2] Sobášnymi trhmi je označovaný priestor, v rámci ktorého dochádza k voľbe partnerov, a to podľa určitých zákonitostí. Je to priestor, kde dochádza k stretávaniu, vzájomnému oceňovaniu, zvažovaniu a vytrieďovaniu párov, ktoré potencionálne smerujú k manželstvu. (Kalmijn 1998: 398).

[3] Zdroj: Štatistický úrad SR – Stav obyvateľstva v SR k 30. 9. 2015.

[4] ÚHCP P PZ – Štatistický prehľad legálnej a nelegálnej migrácie v Slovenskej republike za rok 2015.

[5] Štatistický úrad MV SR, Pramenné dielo Migrácia.

[6] O Slovenkách vydatých za Sýrčanov bližšie pozri a porovnaj napríklad Čukan – Absi (2010).

[7] Tamtiež. Pozri tiež M. Katerinková (2013).

[8] Spracované podľa: Eurostat. Marriages by citizenship of bride (citizen) and groom (partner).

[9] Spracované na základe rovnakého zdroja.

[10] Na základe vyžiadaných informácií z roku 2015.

[11] Údaje boli spracované podľa dostupných informácií za jednotlivé roky. Krajinu snúbenca alebo snúbenice uvádzame v tabuľke vždy v prípade, ak aspoň v jednom zo sledovaných rokov dosiahol počet sobášov počet minimálne 10.

[12] V štatistikách nemusia byť zahrnuté manželstvá Slovákov, uzavreté v cudzine, ak manželia v cudzine žijú, na Slovensko prichádzajú len dočasne alebo z rôznych dôvodov nemali záujem o zápis v osobitnej matrike. Takéto manželstvá evidujú zastupiteľské úrady SR v zahraničí, ministerstvá alebo lokálne úrady v jednotlivých krajinách, kde došlo k ich uzavretiu.

[13] O tendenciách migrovať a nachádzať si partnerov v ekonomicky vyspelejších krajinách viac P. B. Minervini – F. T. McAndrew 2006 (podľa Niedomysl – Ősth – Ham 2009: 5).

 

Kontakt:

Mgr. Silvia Letavajová, PhD.
KMKaT FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: sletavajova@ukf.sk

Súbory na stiahnutie