Od nedele 28. 4. do stredy 1. 5. 2024 sa konala exkurzia do Tirolska, ktorá bola určená primárne interným aj externým študentom končiaceho magisterského ročníka z Oddelenia manažmentu kultúry a turizmu. Doplnili ich aj ďalší študenti a pedagógovia aj z Oddelenia kulturológie a Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky. Exkurziu organizovali doc. Žabenský a dr. Mičicová.

Ubytovaní sme boli v Innsbrucku, hlavnom meste rakúskej spolkovej republiky Tirolsko, odkiaľ sme podnikali výjazdy k rôznym turistickým atraktivitám v regióne. V prvý deň sme navštívili stredisko cestovného ruchu Zell am See. Táto obec ležiaca na brehu jazera je úzko prepojená s obcou Kaprun a spolu tvoria významnú letnú aj zimnú turistickú lokalitu. Následne sme sa presunuli k vodopádom v obci Krimml, ktoré sú jedny z najvyšších v Európe. Cestou do Innsbrucku sme sa previezli a kochali scenériami na vyhliadkovej trase Gerlos Strasse, ktorú sme do programu exkurzie pridali spontánne.

Druhý deň sme mali rezervovanú prehliadku zámku Tratzberg. Tento hrad dal postaviť cisár Maximilián I. ako obranný bod proti bavorským vojskám. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve, pričom ho jeho majitelia čiastočne otvorili pre verejnosť. Z hradu sme sa presunuli do obce Pertisau, ktorá leží na brehu jazera Achensee. Po spoločnom obede sme absolvovali približne hodinovú plavbu loďou, počas ktorej sme si vychutnávali jarné slnko a nádherné výhľady na okolité hory. Po presune do Innsbrucku nás naša doktorandka dr. Mičicová previedla po historickom centre mesta a ukázala nám aj miestnu univerzitu. Večer sme zakončili individuálnym programom.

Na tretí deň bol naplánovaný výlet na ľadovec nad údolím Kaunertal. Vyhliadková cesta prechádzala okolo vodnej priehrady Gepatsch-Stausee, ktorá bola počas našej návštevy takmer vypustená, aby v najbližších týždňoch mohla zadržať vodu z topiaceho sa vysokohorského snehu. Vo vyšších častiach vyhliadkovej trasy nás náš šofér bezpečne viezol pomedzi 4-metrové snehové mantinely. Na trase sme využili niekoľko odstavných plôch, z ktorých sme mali veľkolepé výhľady na vrcholy kaunertálskych Álp. Autobusom sme sa vyviezli do nadmorskej výšky 2750 m. n. m. a odtiaľ sme lanovkou vystúpali na vrchol hory Karlesjoch do výšky 3108 m. n. m. Tento vrch tvorí hranicu medzi Rakúskom a Talianskom a sú z neho ohromujúce výhľady na Alpy v oboch krajinách. Napokon strávila väčšina účastníkov exkurzie posledný večer v historickom centre Innsbrucku.

Po ceste na Slovensko sme navštívili baňu v obci Schwaz. Tá bola v stredoveku najväčšou striebornou baňou v Európe. Vďaka bohatým náleziskám bola súčasná obec v tej dobe druhým najväčším mestom Rakúska, resp. habsburskej monarchie. Po prehliadke bane, do ktorej sme sa dostali elektrickým vláčikom cez úzke chodby, sme sa presunuli na Slovensko.

Počas exkurzie sa študenti oboznámili s prírodnými a kultúrno-historickými pamiatkami rakúskeho Tirolska. Naučili sa viac o možnostiach využitia lokálnych atraktivít v cestovnom ruchu a o formách spolupráce medzi jednotlivými aktérmi v cestovnom ruchu, čím si rozšírili poznatky získané štúdiom na ÚMKTKE.

Foto: Nikita Grachev, 2. roč.