TRUBÍNI, J.: Nárečový slovník stredného Poţitavia. Vráble 2011.

V súčasnom globalizovanom svete dochádza k postupnému eliminovaniu kultúrnych osobi- tostí jednotlivých etnických a etnografických skupín a preto je nevyhnutné zachovávať tieto špecifiká pre ďalšie generácie. Rozlišujeme rôzne znaky, ktorými sú etnografické skupiny charak- teristické. Môže ísť o geografickú polohu, časti odevu, povahové vlastnosti, ale aj o nárečové zvláštnosti. Práve dialekt sa stal jedným z najvýznamnej- ších determinujúcich znakov, ktorý nielen delí Slovensko na viacero kultúrnych regiónov, ale ich do istej miery aj charakterizuje.
Predmetná publikácii sa zaoberá nárečím stredného Požitavia. Stredné Požitavie, centrom ktorého je mesto Vráble, z kultúrneho hľadiska zaraďujeme do Tekovského regiónu. Tekovský región patrí do stredoslovenskej nárečovej skupiny. Tá sa delí na nárečie tekovského Pohronia, hornožitavské a strednožitavské nárečie. Nárečie stredného Požitavia má charakteristické hláskoslovie, napr. vôbec sa nepoužíva ä, namiesto spisovného a sa používa e, často sa vynecháva spoluhláska na začiatku slova (ziať, čera). Nárečie má svoje špecifiká aj v tvarosloví, napr. pri neurčitku slovies sa používa koncovka – ťi, namiesto spisovnej predložky k, ku sa používa predložka pri, v l-ovom particípiu sa používa u alebo v. Strednožitavské nárečie má niektoré výrazy prebraté a prispôsobené najmä z maďarčiny, nemčiny a latinčiny.
143 stranová publikácia je rozdelená na šesť častí. V úvode autor zadefinuje oblasť stredného Požitavia, špecifiká strednožitavského nárečia a jeho hlavné rozdiely so spisovným jazykom. Druhá – slovníková časť tvorí najväčšiu časť publikácie a pozostáva z viac ako 3000 nárečových slov a výrazov. Nárečové slová sú zoradené abecedne a každé z nich má svoj fonetický prepis, spisovný výklad a použitie nárečového slova vo vete. Ďalšie tri časti publikácie sú zamerané na ukážku textov v stredno- žitavskom nárečí. Ide o texty starých listín, recepty tradičných jedál, ľudové rozprávania a texty ľudových piesní.
Po formálnej stránke hodnotím publikáciu pozitívne, najmä slovníkovú časť a jej systematické usporiadanie výrazov v dvoch stĺpcoch, čo zvyšuje prehľadnosť obsahu. Text je vhodne doplnený perokresbami autora.
Na záver možno konštatovať, že Nárečový slovník stredného Požitavia je hodnotným materiálom, ktorý prispieva k zachovaniu časti kultúrneho dedičstva. Autorovi sa prostredníctvom množstva špecifických terminologických výrazov podarilo poukázať na mnohé kultúrne špecifiká stredného Požitavia. Táto publikácia je určená nielen pre jazykovedcov, ale môže byť veľmi dobrým porovnávacím materiálom pri štúdiu znakov a odlišností etnografických skupín na Slovensku. V súvislosti so študijným programom katedry manažmentu kultúry a turizmu je možné túto publikáciu použiť ako študijný materiál pre disciplíny ako kultúrne regióny Slovenska alebo etnické procesy.
Kontakt:
PhDr. Roman Zima, PhD.
KMKaT, FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: rzima@ukf.sk