Celoslovenská prehliadka súťažných prác ŠVOUČ

Dňa 29. apríla 2014 pripravila Katedra manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre prvý ročník Celoslovenskej prehliadky súťažných prác Študentskej vedecko-odbornej a umeleckej činnosti (ŠVUOČ). Cieľom podujatia bolo vytvoriť priestor na prezentáciu prác študentov a doktorandov v 3 nosných tematických oblastiach – cestovný ruch, kultúra, ekonomika a manažment. Na ŠVOUČ sa zúčastnili študenti zo 4 univerzít (FF UKF v Nitre, FSŠ UKF v Nitre, FPV UKF v Nitre, SPU v Nitre, TnUAD v Trenčíne a UK v Bratislave). V rámci Filozofickej fakulty UKF vystúpili so svojimi prácami študenti Katedry manažmentu kultúry a turizmu, Katedry etnológie a folkloristiky, Katedry kulturológie, Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy, Katedry politológie a európskych štúdií, Katedry slovenského jazyka, Katedry sociológie a Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky. Odbornú a vedeckú úroveň podujatia garantoval prof. PhDr. Jaroslav Čukan, CSc. Organizačný tím tvorili PhDr. Michala Dubská, PhD., PhDr. Marcel Mudrák, PhD. a PhDr. Roman Zima, PhD. Podujatie otvoril krátkym príhovorom prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj FF UKF v Nitre PhDr. Ľuboš Török, PhD.
Prihlásené práce boli rozdelené do 2 sekcií – sekcie pre študentov 1. a 2. vysokoškolského stupňa štúdia a sekcie pre doktorandov pod názvom Interdisciplinárne štúdiá. V sekcii pre študentov 1. a 2. stupňa štúdia bolo prezentovaných spolu 23 prác, na ktorých sa podieľalo 31 študentov. Komisii v tejto sekcii predsedal doc. PhDr. Marwan Al-Absi, CSc., členmi boli PhDr. Marián Žabenský, PhD., PaedDr. Lucia Záhumenská, PhD. a PhDr. Roman Zima, PhD. Práce boli rozdelené do 3 okruhov: Kultúra; Ekonomika a manažment; Turizmus. Študentské práce vypracované na Katedre manažmentu kultúry a turizmu predstavili víťazi katedrového kola ŠVOČ – D. Horňáková, M. Calamar, M. Janíková, K. Berkešová, M. Uhnák, S. Hasičová, G. Búšová, V. Macková, T. Zajacová, L. Bošnovičová a K. Mamráková. Kolektívnu prácu venovanú projektu Radošinka prezentovali B. Predanocyová, L. Tőkőlyová, A. Bendíková, V. Szkubanová a A. Macková.
V kultúrnej podsekcii bolo predstavených spolu 10 prác rôzneho tematického zamerania. Odzneli témy etnologické (napr. rodinné obyčaje v obci Bodonoš; veštby a predzvesti smrti; etnologické aspekty v diele a živote M. Števčeka), sociologické (pracovná mobilita na Slovensku), kulturologické (úloha kulturológie v 21. storočí; kulturologická reflexia videoklipu; problematika pouličnej produkcie), kultúrno-historické (kultúrno-historické pamiatky Khmérskej ríše) či z oblasti manažmentu kultúry (návrhy kultúrnych podujatí a kultúrnych produktov).
Do podsekcie venovanej ekonomike a manažmentu bolo zaradených 6 prác. Práce pojednávali o rôznych socio-ekonomických súvislostiach na regionálnej a nadregionálnej úrovni (napr. priame zahraničné investície v kontexte rozvoja Žilinského samosprávneho kraja; participácia verejnosti na veciach verejných v euroregióne Biele Karpaty-Bílé Karpaty), ale aj v globálnom kontexte (Čína a jej vplyv na ekonomické a politické vzťahy). Teoreticky koncipovanou prácou bola kritika neoliberálnej paradigmy a problematika systémových alternatív ku kapitalizmu. Spektrum prác doplnila marketingovo orientovaná práca o aplikácii QR kódov v marketingu.
V podsekcii Turizmus bolo prezentovaných 7 prác. Zaoberali sa napr. využitím existujúceho potenciálu v území „Slovenská brána“, problematike kamenných gúľ v Chrenovci-Brusne či možnosťami rozvoja cestovného ruchu v mikroregióne Radošinka. Ďalšie práce pojednávali o negatívnych vplyvoch cestovného ruchu v obci Podhájska a vplyve zľavových portálov na kvalitu služieb v cestovom ruchu. V rámci nových trendov v cestovnom ruchu bola pozornosť venovaná významu online marketingu v turizme a špecifickému druhu pivného cestovného ruchu.
V doktorandskej sekcii vystúpilo 12 prezentujúcich s 12 príspevkami, ktoré do značnej miery reflektovali zameranie dizertačných prác autorov. Predsedom komisie bol doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD., ktorý sekciu aj moderoval, členmi komisie boli doc. PhDr. Boris Michalík, PhD. a PhDr. Michal Kurpaš, PhD. Spektrum prác v tejto sekcii bolo rovnako veľmi široké a tematicky rôznorodé. Martina Matyášová sa zameriavala na kultúrne reálie bihorských Slovákov na príklade rozprávok Prekrásny Janko. Minulosť a prítomnosť štúdia zahraničných Slovákov na UKF v Nitre priblížil Ianko Gubani. Veronika Rybanová sa vo svojom príspevku venovala výchove žiakov k tolerancii na hodinách etickej výchovy. Michal Benedik sa v rámci svojho výskumu zameral na problematiku pôsobenia Kanonisiek sv. Augustína rehole Notre Dame v období medzi rokmi 1945-1952. Mapovaniu a analýze významu zomierania, smrti a posmrtného života v kyberpriestore sa venoval Maroš Lahučký. Vzájomné korelácie kultúry a cestovného ruchu riešila Mária Šimončičová (v kontexte kreatívneho priemyslu) a Anna Šimončičová (v aplikácii na special events). Tomáš Kučírek sa venoval problematike zmien v chápaní beduínskej identity. Michal Čukan sa zameral na minulé a súčasné kultúrne tradície spojené s Veľkou nocou v dedinskom prostredí a v prostredí roztratených sídiel situovaných na úpätí Strážovských vrchov. Revitalizáciu kultúrnych tradícií v kontexte obnovujúceho sa vzťahu človeka k prírode vo svojom príspevku riešila Kristína Jakubovská. Viktória Bíziková analyzovala postavenie a význam poľovníckeho turizmu v systéme cestovného ruchu. Príspevky všetkých autorov budú publikované v zborníku prác.
V každej sekcii boli udelené 3 víťazné miesta:
Sekcia pre študentov I. a II. vysokoškolského stupňa štúdia:
1. Krajmer Tomáš: Návrhy pre efektívne využitie vybraného potenciálu územia „Slovenská brána“ v cestovnom ruchu (Katedra regionalistiky a rozvoja vidieka, FEŠRR, SPU Nitra – školiteľ: Doc. Ing. Jana Jarábková, PhD.)
2. Horňáková Dominika: Modrová na kolesách (Katedra manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre – školiteľ: Doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD.)
3. Galo Ladislav: Nástup Číny a jej vplyv na globálne ekonomické a politické vzťahy (Katedra politológie a európskych štúdií FF UKF v Nitre – školiteľ: PhDr. Mária Kočnerová, PhD.)
Sekcia pre študentov III. vysokoškolského stupňa štúdia:
1. Benedik Michal: Kanonisky sv. Augustína rehole Notre Dame v období medzi rokmi 1945-1952 (Katedra kulturológie FF UK v Bratislave – školiteľ: Doc. PhDr. Anna Fischerová, PhD.)
2. Kučírek Tomáš: Zmeny v chápaní beduínskej identity (Katedra manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre – školiteľ: Doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD.)
3. Matyášová Martina: Kultúrne reálie bihorských Slovákov na príklade rozprávok Prekrásny Janko (Katedra slovenskej literatúry FF UKF v Nitre – školiteľ: Prof. PhDr. Eva Tučná, CSc.)
S potešením možno konštatovať, že záujem a účasť na prvom ročníku Celoslovenskej prehliadky súťažných prác Študentskej vedecko-odbornej a umeleckej činnosti bol vysoký. Po obsahovej i formálnej stránke dosahovali práce adekvátnu úroveň. Prinášali nielen teoretické, terminologické a metodologické poznatky, ale aj mnohé aplikované a kreatívne riešenia. Poďakovanie patrí vedeckému výboru konferencie, všetkým zúčastneným a ich školiteľom. Veríme, že sa podujatie stane dlhodobou tradíciou a prinesie ešte veľa zaujímavých tém a príležitostí.
Kontakt:
PhDr. Michala Dubská, PhD.
KMKaT, FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: mdubska@ukf.sk
PhDr. Marcel Mudrák, PhD.
KMKaT FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: mmudrak@ukf.sk