DUBSKÁ, M.: Kultúrne dedičstvo a kultúrny cestovný ruch. Nitra 2015.

DUBSKÁ, M.: Kultúrne dedičstvo a kultúrny cestovný ruch. Nitra 2015.

Michala Dubská sa v rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti venuje otázkam cestovného ruchu, regionálneho rozvoja a rôznym kontextom kultúrneho dedičstva. Z tohto dôvodu je publikácia s názvom Kultúrne dedičstvo a kultúrny cestovný ruch (učebné texty) logickým vyústením jej dlhoročnej práce s touto problematikou.

Téma synergie kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu je na Slovensku aktuálna, avšak doposiaľ nie dostatočne spracovaná. Z tohto dôvodu oceňujem snahu o štrukturálne poňatie tejto problematiky a zaradenie jednotlivých tém do koncepčne jednoliateho celku, slovami autorky: „rozmeniť problematiku na drobné“. Časť poznatkov použitých v tejto publikácii vychádza z dizertačnej práce autorky, čo poukazuje na jej záujem o progres v skúmanej oblasti.

Štúdium diela môže prispieť k riešeniu niektorých praktických problémov, týkajúcich sa kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu. Prítomné poznatky by bolo vhodné doplniť o prípadové štúdie, čím by sa zvýšila možnosť využitia publikácie aj v praxi.

Súčasťou predmetnej práce sú jasne formulované a koncipované terminologické a teoretické vymedzenia danej problematiky, ktoré sú doplnené staťou o súčasnom prostredí, v ktorom sa kultúrne dedičstvo na Slovensku vyvíja.

Rámec rozvoja tejto problematiky vytvára inštitucionálna podpora v oblasti kultúrneho dedičstva, ktorej najvyšším stupňom je inštitúcia Európskej únie. Na úrovni štátu sa následne vytvárajú legislatívne podmienky, ktoré sú tiež súčasťou tejto publikácie. Na Slovensku je najdiskutovanejšou témou finančné zabezpečenie ochrany, výskumu, využívania a prezentácie kultúrneho dedičstva. Publikácia vymedzuje diverzné finančné zdroje, čím poukazuje na pomerne veľké možnosti ich aplikácie v praxi.

Pozitívne hodnotím snahu autorky o riešenie problematiky vzťahu kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu. Ako sama autorka uvádza: “ide o problém, na ktorý je potrebné nazerať vo viacerých rovinách“: ekonómia, geografia, etnológia, politológia a pod. Existujú však spoločné a rozdielne aspekty, ktoré vytvárajú rôzne vzťahové línie medzi jednotlivými v publikácii vymedzenými rovinami.

Učebné texty sú doplnené o prehľadné schémy, ktoré zjednodušujú chápanie jednotlivých tematických okruhov. Príkladom je schéma vysvetľujúca problematiku subjektov pôsobiacich v systéme kultúrneho cestovného ruchu (ponuka – kultúrne inštitúcie, zariadenia, organizácie – miestni obyvatelia – kultúrne zdroje – dopyt – návštevník).

Kapitola s názvom Súčasné prístupy v kultúrnom cestovnom ruchu okrem iného poukazuje na niektoré negatívne trendy v tejto oblasti. Súčasťou sú aj návrhy, ako tento stav zlepšiť. Vhodným príkladom je stať zameraná na zvyšovanie dostupnosti kultúrnych služieb, prípadne stať s názvom Experience design – tvorba zážitkov a iné.

V závere sa nachádzajú praktické príklady riešenia jednotlivých problémov interakcie kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu.

Publikácia je koncipovaná vo forme učebných textov, takže v závere každej kapitoly sa nachádzajú kontrolné otázky. Hodnotné sú aj námety do diskusie, ktorými sú čitatelia motivovaní uvažovať nad vybraným problémom kontextuálne.

Na záver možno konštatovať, že učebné texty sú kvalitným materiálom určeným nielen pre študentov Katedry manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre, ale aj pre odbornú verejnosť a odborníkov v praxi. Prínosom je ich aktuálnosť a snaha autorky vyjadriť sa k témam o ktorých sa „len hovorí“ a doposiaľ neboli takto spracované. Poznatky je možné aplikovať aj prakticky, napríklad pri výskumných a rozvojových projektoch v mikroregiónoch, ktorými sa autorka tiež zaoberá.

 

Kontakt:

PhDr. Marián Žabenský, PhD.
KMKaT, FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: mzabensky@ukf.sk

Súbory na stiahnutie