Ilok – kultúrna infraštruktúra [1]

Ilok – kultúrna infraštruktúra [1]

Úvod. Cieľom príspevku je analyzovať kultúrnu infraštruktúru chorvátskeho mesta Ilok. Článok sumarizuje poznatky získané terénnym výskumom kultúrneho potenciálu Slovákov v Chorvátsku, ktorý bol realizovaný v roku 2016. Výskum je súčasťou riešenia projektu APVV-15-0104 – Kultúrny potenciál dolnozemských Slovákov.

Ilok je najvýchodnejší samosprávny celok Chorvátska v blízkosti chorvátskych a srbských hraníc. V rámci etnického zloženia chorvátsku majoritu dopĺňa srbská, slovenská a maďarská minorita. Mesto Ilok vzhľadom na svoju históriu a prírodné podmienky, podmienené jeho polohou na brehu Dunaja neďaleko Fruškej hory, ponúka veľa možností pre využitie fondu voľného času pre domáce obyvateľstvo aj pre turistov. Medzi významné faktory ovplyvňujúce kultúru a turizmus patrí vinohradníctvo, ktoré čiastočne ovplyvňuje aj kultúrnu infraštruktúru mesta.

 

Dom Matice Slovenskej. Najdôležitejším elementom kultúrnej infraštruk-

túry Slovákov v Iloku je Dom Matice Slovenskej. Mestom je využívaný aj ako kultúrny dom pre kultúrny a spoločenský život, zábavu a osvetu. Bol vybudovaný v roku 1952. Jeho dnešnú podobu ovplyvnilo viacero dostavieb, resp. rekonštrukcií. V roku 1979 sa dobudovalo pravé krídlo budovy napojené na hlavnú divadelnú sálu s pódiom. Sála ma kapacitu cca 200 miest. Za scénou môžeme nájsť šatňu resp. skúšobnú miestnosť, knižnicu a skladové priestory. Divadelná sála je vybavená audiotechnikou, reprosústavou, osvetlením a sedením. V pivničných priestoroch sa nachádza klub – priestor vybavený zariadeniami improvizovaného pohostinstva. Slúžil na občerstvenie počas kultúrnych podujatí a nácvikov. Svoje aktivity tu realizuje Kultúrny umelecký spolok Ľudovíta Štúra, zaoberajúci sa folklórom a divadlom. Pravidelne sa tu konajú podujatia ako Bábkarská jar, Festival herca a iné, organizované v spolupráci s mestom Ilok. Cirkev využíva priestory napr. na oslavy Dňa reformácie.

Pod ďalšiu etapu rekonštrukcie sa podpísali slovenské mierové sily. V roku 1997 tu pôsobili príslušníci ženijných jednotiek OSN v rámci misie UNTAES. Okrem nového krovu vzniklo viacero priestorov využívaných na administrovanie a organizovanie kultúry.

Pri vstupe do divadelnej sály pribudla miestnosť pre mládež, ktorá okrem spoločenskej funkcie spĺňa čiastočne aj úlohu skladu. Ďalšie skladové priestory spojené s vonkajšími toaletami sa dostavali v pravom krídle objektu. Nachádza sa tu tiež letná kuchyňa s altánkom, ktorá sa využíva pri podujatiach organizovaných v exteriéri Domu Matice Slovenskej. Sú v nej uskladnené prenosné stoly s lavicami, ktoré sa v letných mesiacoch rozmiestňujú na zastrešenú terasu. Príležitostne sa otvára bufet s občerstvením.

Pred vstupom do objektu je situovaná asfaltová parcela s vonkajším dreveným   pódiom.

V letnom období je to hlavný priestor, v ktorom sa realizujú kultúrne aktivity. Okrem iného sa využíva aj ako multifunkčné ihrisko či parkovisko.

Nad   divadelnou sálou   vznikla spoločenská  miestnosť poskytujúca priestory pre aktivity matičiarov. Pred vstupom je kancelária predsedu matice a kancelária tajomníčky pre Radu Vukovarsko – sriemskej menšiny.  Kancelária je vybavená počítačom, tlačiarňou, internetovým pripojením, telefónom a knižnicou. Vedľa sa nachádzajú sociálne zariadenia. V priechodnej časti spoločenskej miestnosti je zariadená kuchyňa s chladničkami, kuchynským drezom, a jedálenskými potrebami. Využívaná je na výdaj občerstvenia počas podujatí.

V spoločenskej sále sa organizujú schôdze Rady pre národnostnú menšinu Vukovarsko-sriemskej župy a Mestskej rady slovenskej národnostnej menšiny. Stretáva sa tu ženský a mládežnícky spolok, organizujú sa tanečné a spevácke skúšky. V spolupráci s mestom a organizáciou červeného kríža sa štyrikrát do roka usporadúva dobrovoľné darcovstvo krvi. Vybavenie spoločenskej sály tvoria stoly so stoličkami, nábytok slúžiaci k prezentácii spolkovej činnosti. Expozícia obsahuje spomienkové predmety, ocenenia, ďakovné listy, diplomy, archívne zbierky, fotodokumentácia a pod. Spoločenská miestnosť poskytuje miesto pre cca 70 ľudí, je klimatizovaná, revitalizovaná a plne funkčná.

Dom Matice Slovenskej personálne zabezpečuje predseda Matice Slovenskej v Iloku Vladimír Mudroh (1966), podpredseda Milan Pucovskí (1961) a tajomník Vladko Mučaji (1972). Za konkurenčné výhody môžeme považovať veľkokapacitné priestory, exteriérové priestory, dostatočnú technickú vybavenosť, dostupnosť v centre mesta, dostatok parkovacích miest či vnútorné a vonkajšie javisko. Objekt je pravidelne využívaný, plne funkčný, revitalizovaný s novými prístavbami. V rámci dostupnosti ho môžeme označiť za verejný. Cieľovú skupinu tvoria všetky vekové kategórie.

Financie sú zabezpečované z Rady pre národnostné menšiny Chorvátska. Mesto Ilok ročne prispieva od 2000 do 3000 eur. Dôležitá je tiež projektová činnosť naviazaná na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Vukovarsko – sriemsku župu či ministerstvá kultúry. Dodatočný zdroj financií alebo inej výpomoci Matica čerpá z prenájmu priestorov rôznym miestnym spolkom.

Evanjelická fara. Ďalšou dôležitou súčasťou kultúrnej infraštruktúry Slovákov v Iloku je evanjelická fara. Na mieste dnešnej budovy bola už v roku 1864 zriadená modlitebňa, neskôr prvá Slovenská evanjelická základná škola a v rokoch 1929 – 1931 tu sídlil úrad biskupa Adama Vereša, ktorého pamätník s bustou stojí pred budovou. Nová fara so zborovou sieňou bola vystavaná v rokoch 2000 – 2002, posvätená 3. novembra 2002 biskupom ev. cirkvi a.v. na Slovensku Júliusom Filom.

Zborová sieň je klimatizovaná, vybavená sedacím nábytkom pre cca 35 ľudí, stolmi a skladovacím nábytkom. Na stenách je chronologicky usporiadaná fotodokumentácia aktivít členov cirkevného zboru. V priestoroch fary sa nachádza kancelária farára, matrika, sociálne zariadenia a kuchyňa. Podkrovie tvorí byt farára a ubytovacie priestory pre hostí. Využívali sa aj na organizovanie cirkevných táborov. V zborovej sieni sa stretávajú členky evanjelického cirkevného zboru na oltárnych krúžkoch a deti na detských besiedkach. V priebehu roka je to okolo 15-25 a počas sviatkov aj 60 detí.

Materiálno technické zabezpečenie fary tvorí audiotechnika – mixážne pulty, reproduktory, hudobné príslušenstvo, dataprojektor, multifunkčné zariadenie s tlačiarňou. Kancelárie sú vybavené počítačmi s internetovým pripojením.

Finančné zabezpečenie je v rukách evanjelickej cirkvi a. v.. Fungovanie fary personálne riadi farár Dušan Saják, námestná farárka Božena Sajáková, zástupca zborového dozorcu Jozef Cinkotský, kantori Biľka Ježíková a Daniel Pucovský.

Evanjelická fara je pravidelne využívaná, plne funkčná, revitalizovaná. Je verejne a zdarma dostupná, disponuje bezbarierovým vstupom a parkovacími priestormi.

Za konkurenčné výhody považujeme dobrý funkčný stav nehnuteľnosti, moderné zariadenie, kompaktné vybavenie pre administrovanie a organizovanie kultúry pre členov cirkevného zboru. Očakávanou konkurenčnou výhodou budú aj rozšírené priestory fary v rozostavanom dome smútku, ktorý s ňou bezprostredne susedí.

 

Mestská knižnica. Mestská knižnica okrem svojej primárnej funkcie spĺ-

ňa aj funkciu spoločenskú. Je situovaná v historickej budove v centre mesta, v priestoroch pošty. Disponuje samostatným slovenským oddelením. Pre slovenskú minoritu má neodmysliteľný význam. Objekt je moderne zariadený, klimatizovaný vybavený knižnicami, čitárňou, kopírkami a administratívnymi pultami pre zamestnancov. Je tu zriadená konferenčná sála, ktorá sa využíva na prezentácie kníh, osvetové podujatia a stretnutia organizované samosprávou.

 

Mestský park, pešia zóna, Múzeum mesta Ilok. Park a pešia zóna sú situované v starom meste. Považujú sa za akýsi kultúrny amfiteáter a centrum spoločenského života. Okrem okrasnej zelene v parku nájdeme busty verejných činiteľov, oddychové zóny vybavené lavičkami a drevené stánky prenajímané počas mestských podujatí. Mestské múzeum poskytuje v priestoroch historickej budovy expozície rozdelené do šiestich blokov. Spoločenská miestnosť je využívaná napríklad počas festivalu Dni mesta. Tieto priestory majú potenciál využitia v kontexte organizovania kultúry slovenskej etnickej minority.

 

Médiá. Neodmysliteľným prvkom kultúrnej infraštruktúry sú médiá, ktoré sprostredkovávajú informácie o kultúrnom živote Slovákov. Mladšie generácie uprednostňujú získavanie informácií z moderných mediálnych kanálov, akými sú napríklad webové portály alebo fan stránky na sociálnych sieťach. Dôležitým zdrojom je preto facebooková stránka Matice slovenskej v Iloku <https://www.facebook.com/maticaslovenska.ilok/>, webový portál Zväzu Slovákov v Chorvátsku < https://www.savez-slovaka.hr/sk/ilok-sk>, internetová stránka mesta Ilok <www.ilok.hr> a stránky veľvyslanectva.

Rádio Ilok zaraďuje týždenne do svojho programu slovenské vysielanie, ktoré si môžu poslucháči vypočuť každú sobotu od 12:00 do 13:00 hodiny. Scenár je možné sledovať na internetovom portáli <https://slovenskevysielanie.blogspot.sk>. Vysielanie periodicky približuje aktivity slovenskej menšiny, spolkovú činnosť a zaujímavosti z oblasti života minority. Rádio Vukovar vysiela podobnú reláciu s názvom Mozaik.

Z médií vyššej úrovne, ktoré Slovákom v Iloku sprostredkovávajú informácie, môžeme spomenúť TV Vinkovci – reláciu Spolužitie, ktorá sa vysiela každú sobotu o 18:00 hodine. Na národnej úrovni (TV HRT) je to napríklad relácia Prizma, ktorá sa venuje všetkým menšinám žijúcim v Chorvátsku.

Chorvátske médiá dopĺňajú dostupné srbské – napríklad Rádio Novi Sad, Tv Vojvodina. Tlač reprezentujú časopisy Prameň a Hlas ľudu.

 

Supraštruktúra. Supraštruktúra mesta je dotváraná ubytovacími a stra-

vovacími zariadeniami, ktoré sú subkategóriou kultúrnej infraštruktúry. Ilocká supraštruktúra je vzhľadom na bohatú históriu, kultúru a prírodné podmienky relatívne pestrá a vyspelá. Vinohradníctvo podmienilo vznik a fungovanie množstva vínnych pivníc, vinoték, reštaurácií a komplexných zariadení cestovného ruchu kombinujúcich ubytovacie a stravovacie služby. Živý turizmus podmienil fungovanie turistickej informačnej kancelárie, ktorá sídli v centre mesta.

Medzi významnejšie prvky supraštruktúry patria Sriemska kucá ***, Apartman Dunavska oaza ****, OPG Barbaric ***, Hotel Dunav ***, Stari podrum ***, Principovac ****, Hostel Old town Cinema ***, Sobe Masarini ***, Villa Iva Ilok ****. Gastronomické a ubytovacie zariadenia sú na vysokej úrovni.

Za konkurenčnú výhodu považujeme vysoký štandard a kapacitu niektorých subjektov, strategickú polohu, atraktívne kultúrne a prírodné podmienky. [2]

Všeobecná infraštruktúra. Kultúrny a spoločenský život je naviazaný aj na jednotlivé súčasti všeobecnej infraštruktúry. Za využiteľné priestory pre kultúrne podujatia môžeme považovať budovu župného úradu, Základnú školu Julija Benešića, Ilockú strednú školu, školské ihriská, Hasičský dom JVP Ilok, futbalové ihrisko klubu NK Fruškogorac či sakrálne stavby (evanjelický kostol, katolícky kostol sv. Ivana Kapistrána).

Ihrisko v areáli základnej školy je počas letnej sezóny využívané na organizovanie športových podujatí akými sú napr. futbalové alebo basketbalové turnaje. Moderne vybavený areál Ilockej strednej školy s veľkou telocvičňou je využívaný najmä počas zimnej sezóny. Organizujú sa kultúrne podujatia pod záštitou školy aj mesta. Vzhľadom na charakter odborného zamerania školy sú významné poľnohospodárske výstavy.

Záver. Kultúrnu infraštruktúru Iloku považujeme za pomerne rozvinutú. Mesto disponuje kvalitnými priestormi pre organizovanie kultúry a spoločenského života. Supraštruktúra je na dobrej úrovni a vytvára predpoklady pre efektívny cestovný ruch. V kontexte kultúry etnických minorít musíme upriamiť pozornosť na možnosti rozvoja cezhraničnej spolupráce, ktorá predstavuje príležitosti pre slovenskú minoritu v Chorvátsku aj v Srbsku. Súčasný stav spolupráce je limitovaný najmä z dôvodu historických udalostí, ktoré ovplyvňujú medzinárodné vzťahy susediacich krajín. Tie sa odrážajú aj vo sfére manažmentu kultúry.

 

Poznámky:
[1] Táto práca bola podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-150104. Príspevok je tiež súčasťou riešenia projektu KEGA č. 051UKF-4-2016.
[2] Spracované podľa https://www.turizamilok.hr/en/accommodation/

Použitá literatúra a pramene
DUBSKÁ, M.: Mapovanie a hodnotenie kultúrneho potenciálu. In: Vojlovica : kultúrne tradície Slovákov v Banáte ; editor Jaroslav Čukan. – 1. vyd. – Nitra : UKF, 2015. – ISBN 978-867103-442-5, S. 421-476
Turistička zajednica grada Iloka. 2017 Dostupné na internete <https://www.turizamilok.hr/en/ accommodation/>
 

Kontakt:

PhDr. Michal Kurpaš, PhD.
KMKaT FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: mkurpas@ukf.sk

Súbory na stiahnutie