LETAVAJOVÁ, S.: Zmiešané manželstvá (manželstvá s cudzincami) ako sociokultúrny fenomén. Nitra, 2018, 287 s.

Publikácia Zmiešané manželstvá (manželstvá s cudzincami) ako sociokultúrny fenomén sa zaoberá manželstvami s partnermi patriacimi do iných skupín, či už ide o inakosť v jazyku, národnosti, rase, náboženstve či geografickej vzdialenosti. Výberom partnera ako jedným z najdôležitejších životných rozhodnutí sa v určitom veku zaoberá takmer každý jedi- nec. Zvažovanie ekonomických, sociálnych alebo emočných potrieb sa stalo súčasťou výberu správneho partnera. Téma manželstva s cudzincom, pokiaľ nám absentujú vlastné skúsenosti alebo nevychádzame zo skúseností ľudí z nášho okolia, môže byť pre nezainteresovaných jedincov úplne novým a neznámym javom, ktorý je často nesprávne interpretovaný ako zlý. Autorka sa už dlhší čas venuje výskumu rodiny a rodinných vzťahov a poznatky z tejto oblasti komplexne teoreticky a rovnako aj na základe výskumu zachytáva v publikácii.
Vstup s cudzincom do manželstva je na Slovensku stále považovaný za niečo exotické a nezvyčajné, možno až neprijateľné. Dôvodom je nízky počet žijúcich cudzincov na Slovensku a práve obmedzený styk s ľuďmi z iných kultúr vyvoláva v Slovákoch nedôveru. Autorka si za výskumnú vzor- ku stanovila tri druhy manželských párov: Slovenky a Egypťania, Slovenky a Tunisania, Slovenky a Alžírčania. Krajiny Egypt, Tunisko a Alžírsko vybrala autorka zámerne, pretože podľa štatistiky sú tieto manželstvá na Slovensku početnejšie. Spoločným prvkom manželov zo spomenutých zmiešaných manželstiev je ich rodinné zázemie, ktoré je okrem iného založené na islam- skej tradícii a inom pohľade na roly žien a mužov v domácnosti, ktoré sa líšia od hodnôt vyznávaných v európskom prostredí.
V prvej kapitole nás autorka oboznamuje s metódami a technikami vý- skumu zameranom na tom, ako je vnímané zmiešané manželstvo verejnosťou a samotnými aktérmi takéhoto manželstva. Na základe dotazníkového vý- skumu, ktorý autorka pokladá za prípadovú štúdiu, zisťovala, čo si obyvatelia vybraného mesta Prievidza pod pojmom zmiešané manželstvo predstavujú a ako o ňom rozmýšľajú. Vnímanie zmiešaného manželstva samotnými aktér- mi realizovala prostredníctvom rozhovorov a pozorovaniami. Druhá kapitola je venovaná teoretickým aspektom zmiešaných manželstiev a rovnako je tento fenomén hodnotený a definovaný na pozadí historického vývoja. Autorka sa tu okrem iného venuje inštitúcii manželstva a aspektom, ktoré sú pri hľadaní partnera primárne. Časť tejto kapitoly je zameraná na vymedzenie pojmu sku- pina a definovania hraníc medzi skupinami, čo považujem za veľmi podstatné pre správne pochopenie „cudzieho“, avšak ide o náročnú úlohu keďže tieto hranice nie sú ustálené a často sa menia. V tretej kapitole sa autorka zaoberá zmiešanými manželstvami na Slovensku, pričom vychádza z tradičnej kultúry a podáva nám obraz o tom, ako bol v minulosti vnímaný človek z inej sku- piny v rurálnom prostredí Slovenska. Pojem zmiešané manželstvo bol kedysi interpretovaný rôzne. Na príkladoch konkrétnych slovenských obcí autorka poukazuje na tradíciu výberu partnera z najužšieho možného geografického priestoru, pričom potenciálny partner z druhej časti obce bol už považovaný za cudzieho a rodinou nevesty, ako aj susedstvom vnímaný za nevhodného. Text je doplnený autentickými fotografiami z oblasti obyčajov a ukážkami básní, piesní, veršov a zariekaní, ktoré súviseli najčastejšie so smútkom mladých žien a nepochopením rodiny pre cudzieho človeka. V poslednej kapitole sa autorka venuje výsledkom výskumu, ktorý realizovala na 22 manželských pároch. Niektoré z výsledkov výskumu sú zaznamenané prostredníctvom priamych výpovedí respondentov, čo pridáva na autenticite a zaujímavosti textu. Publikácia prepája teóriu s praxou. Teoretické východiská sú tak podopreté výsledkami z autorkinho empirického výskumu. Kladne hodnotím tabuľky, ktoré dopĺňajú text a prehľadne podávajú informácie o konkrétnych riešených javoch. Pozitívne vnímam fakt, že téma zmiešaného manželstva je demonštro- vaná v slovenskom prostredí a na aktéroch, ktorí pokojne môžu byť našimi susedmi alebo známymi. Vo mne, ako v čitateľovi, to vzbudilo veľký záujem a chuť venovať sa tematike aj obšírnejšie. Publikácia je vhodná pre širokú škálu čitateľov, od tých, ktorí sa zaoberajú migračnými procesmi a rodinou tradíciou až po ľudí, ktorí v budúcnosti plánujú vstup do zmiešaného manželstva, nakoľko publikácia obsahuje aj dôležité informácie napr. o procese realizácie zmiešaného manželstva a potrebných dokumentoch pre uzavretie manželstva s cudzincom.