Pofestivalová prehliadka filmov – Etnofilm Čadca 2018

Kysucké mesto Čadca je už dve desaťročia sídlom najstaršieho medzinárodného filmového festivalu na Slovensku pod názvom Etnofilm Čadca. Toto filmové bienále je venované problematike etnológie, ako aj sociálnej a kultúrnej antropológii v najširšom slova zmysle. Hlavným cieľom podujatia je prezentácia nových dokumentárnych filmových diel o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva. Festival podporuje povedomie laickej verejnosti ale i odbornej filmárskej a etnologickej spoločnosti o tejto téme, prispieva tiež k rozvoju slovenskej dokumentárnej tvorby. V novembri roku 2018 sa konal posledný jubilejný ročník festivalu a to pod záštitou a s podporou Žilinského samosprávneho kraja, Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, Mesta Čadca a Audiovizuálneho fondu.
K problematike etnológie, ale i vizuálnej antropológie má nesmierne blízko i naša katedra. Do osnov študijného programu sú zakomponované prednášky a semináre z oblasti tradičnej kultúry Slovenska, či Slovákov v zahraničí, etnicity a etnických spoločenstiev, ako i kultúry ostatných európskych alebo mimoeurópskych spoločenstiev. Z tohto dôvodu sa katedra rozhodla organizovať pofestivalovú prehliadku filmov, ktoré boli odpremietané na Etnofilme Čadca a to v jej poslednom ale i starších ročníkoch. Hlavným zámerom podujatia bolo prehĺbenie a doplnenie poznatkov študentov vlastnej katedry ale i príbuzných vedných odborov, či ostatných záujemcov z radov študentov UKF a jej pracovníkov.
Pofestivalová prehliadka sa konala 18. marca 2019 v priestoroch Akropoly. Podujatie uviedli a jednotlivými filmami nás sprevádzali moderátorky – študentky 3. ročníka Lucia Bednáriková a Simona Guzmická. Na úvod sme mali možnosť privítať a vypočuť si krátky príhovor riaditeľky a hlavného organizátora podujatia Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, p. Silvie Petrekovej.
Pre účely pofestivalovej prehliadky sme vybrali sedem dokumentov, ktoré sme podľa ich zamerania zaradili do troch sekcií:
- tradičná kultúra mimoeurópskych spoločenstiev,
- Slováci v zahraničí,
- migrácia, turizmus a globalizačné procesy a ich vplyv na tradičnú kultúru.
V rámci prvej sekcie boli odprezentované dva filmy. Prvý z nich pod názvom „Boli Bana“, bol natočený v roku 2017 režisérom pochádzajúcim z Burkina Faso. Film, ktorý rozpráva príbeh každodenného a neľahkého života ľudí z etnickej skupiny Fulani, bol ocenený najvyšším ocenením Etnofestivalu Zlatý glóbus – Grand prix 2018. Druhý dokument tejto sekcie mal názov „Dušičky“. Išlo o antropologický a cestopisný film poľskej režisérky, ktorý odhaľuje náboženské zvyky v Mexiku, ktoré sa spájajú s oslavami dňa dušičiek v provincii Chiapas a Veracruz.
Do druhej sekcie sme zaradili tri filmy z produkcie domácich aj zahra- ničných autorov. Dokument Matúša Chovanca s titulom „Tu som Slovákom ja“ rozpráva o Slovákoch, žijúcich vo vymierajúcich rumunských obciach Stará a Nová Huta. Film získal ocenenie a dokumentaristicky čisté spracovanie života rumunských Slovákov. Ďalší premietnutý dokument „Roduverný hrdina“ približuje historickú osobnosť Dr. Janka Bulíka, ktorá je považovaná za najvýznamnejšiu postavu Dolnozemských Slovákov v medzivojnovom období. Film získal v roku 2018 čestné uznanie za objavný portrét významnej historickej osobnosti. Tému ľudového odevu odhaľuje dokument „Metamorfózy ľudového odievania v Kysáči“. Film mapuje historické premeny tradičného odevu v báčskom regióne, jeho zmeny po príchode slovenských prisťahovalcov, ako i jeho súčasné podoby.
Prehliadku uzavrela posledná sekcia, v rámci ktorej boli odpremietané dva filmy. Prvý z nich pochádza z nemeckej produkcie a nazýva sa „Miesta“. Film z roku 2018 rozpráva príbehy piatich osôb z rôznych krajín sveta – Konga, Ghany, Ukrajiny, Gruzínska a Iránu. Prináša pohľady na ich domovskú krajinu, cesty a ich pobyt v Nemecku. Posledná snímka s názvom „Dotýkajúci sa neba – ryžové polia na Filipínach“ režíroval takisto nemecký režisér. Film vypovedá o osudoch obyvateľov horskej oblasti Ifuago, o ich ryžových poliach a starobylých spôsoboch obživy, ako aj zmenách, ktoré do ich života priniesol cestovný ruch. Film bol ocenený Strieborným Turoňom v roku 2016, a to za komplexný dokument tradície pestovania ryže v súčasných premenách vidieka na Filipínach.
Prehliadka filmov sa stretla s pozitívnou odozvou a to v radoch študen- tov ale i pedagógov. Na základe rozhovorov s nimi je možné konštatovať, že najväčší záujem si získali prvé dva filmy a to najmä pre verné až naturálne stvárnenie života tradičných spoločenstiev.
Kontakt:
doc. Mgr. Silvia Letavajová, PhD.
ÚMKTKE FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: sletavajova@ukf.sk