Potenciál cestovného ruchu v Nitrianskom samosprávnom kraji 1

Potenciál cestovného ruchu v Nitrianskom samosprávnom kraji 1

Úvod. Nitriansky samosprávny kraj je miestom s bohatou históriou, kultúrou a prírodnými zaujímavosťami. Primárny potenciál je v mnohých faktoroch výnimočný, čo vytvára kvalitnú východiskovú pozíciu pre výraznejšie presadenie sa na trhu cestovného ruchu v rámci Slovenska. Nitriansky samosprávny kraj však patrí k najmenej navštevovaným krajom Slovenska. Výkony zaostávajú za potenciálnymi možnosťami, aj keď územie je ideálne situované a dostupné vďaka kvalitnej cestnej sieti a blízkosti troch významných letísk v Bratislave, vo Viedni a v Budapešti. Z hľadiska Regionalizácie cestovného ruchu z roku 2005 sa na území Nitrianskeho samosprávneho kraja nachádza prevažne Nitriansky región a čiastočne zasahujú do územia Nitrianskeho samosprávneho kraja regióny Dolnopovažský, Hornonitriansky a Ipeľský. Podľa spomínanej Regionalizácie cestovného ruchu sú všetky tieto regióny cestovného ruchu zaradené v III. kategórii, teda v kategórii s nadregionálnym významom. Výnimku tvoria obce patriace do Ipeľského regiónu, ktoré sú zaradené do IV. kategórie. V rámci regionalizácie boli vytipované aj menšie územia – subregióny, ktoré majú významný potenciál cestovného ruchu. Patria k nim Nitra a okolie, Komárno a okolie, Zlaté Moravce (Topoľčianky) a okolie, Štúrovo a obec Podhájska.
Na celoštátnej úrovni sa aktuálne spracováva Stratégia rozvoja udržateľného cestovného ruchu do roku 2030, v rámci ktorej sú nasledovné produktové skupiny: Letný cestovný ruch, Zimný cestovný ruch, Kúpeľný a zdravotný cestovný ruch, Kultúrny cestovný ruch, Mestský cestovný ruch, Športový cestovný ruch, MICE (kongresový cestovný ruch), Vidiecky cestovný ruch a agroturistika, Horský cestovný ruch, Geoturizmus, Ekologický cestovný ruch.
V súlade s touto stratégiou bola autormi príspevku v rámci projektu Nitrianskeho samosprávneho kraja – „Inteligentný a lepší Nitriansky samosprávny kraj“ spracovaná Koncepcia rozvoja cestovného ruchu v NSK na roky 2021 – 2027. Cieľom príspevku je analyzovať potenciál cestovného ruchu v Nitrianskom samosprávnom kraji, ktorý by tvoril i významnú kapitolu spomínanej koncepcie. Predkladaný príspevok analyzuje ponuku cestovného ruchu na skúmanom území z hľadiska primárneho a sekundárneho potenciálu. Predmetnej analýze predchádza detailne vymedzenie územia z pohľadu charakteristiky Nitrianskeho samosprávneho kraja po prírodnej i kultúrno-historickej stránke.

Vymedzenie záujmového územia. Základná charakteristika NSK. Územie Nitrianskeho samosprávneho kraja sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska. Na juhu hraničí s Maďarskou republikou, na východe s Banskobystrickým krajom, na severe s Trenčianskym krajom a na západe s Trnavským krajom. Územie má rozlohu 6 343,7 km2 a zaberá 12,9 % územia Slovenskej republiky. Nitriansky samosprávny kraj vznikol na základe zákona NR SR č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov. Z hľadiska rozlohy je piatym najväčším krajom Slovenskej republiky. V kraji, v obci Patince v okrese Komárno, sa nachádza najjužnejšie položený bod SR (47°43‘52‘‘ s. š.). Podľa územnosprávneho usporiadania v zmysle zákona NR SR č. 221/1996 Z. z. sa kraj člení na 7 okresov – Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Nitra, Topoľčany a Zlaté Moravce. Kraj tvorí 354 obcí, z ktorých štatút mesta má 16 (Hurbanovo, Kolárovo, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Nesvady, Šahy, Šaľa, Štúrovo, Šurany, Tlmače, Topoľčany, Vráble, Zlaté Moravce a Želiezovce). Rozlohou aj počtom obcí je najväčším okresom kraja okres Levice (1 551,1 km2, 89 obcí), ktorý je zároveň aj najväčším okresom SR. Rozlohou i počtom obcí je najmenším okresom kraja okres Šaľa (355,9 km2, 13 obcí). Z pohľadu hustoty obyvateľstva sa kraj v porovnaní s ostatnými krajmi nachádza na piatom mieste, s hustotou 106,07 osôb na km2. Podiel mestského obyvateľstva tvorí 44,9 % z raja. Dominujúcim mestom je krajské mesto Nitra, v ktorom k 31. 12. 2020 žilo 76 028 obyvateľov. K mestám s viac ako 30-tisíc obyvateľmi patria Nové Zámky, Komárno, Levice. Kraj má výrazne vidiecky charakter so stupňom urbanizácie (podiel mestského obyvateľstva) s hodnotou 45 % je pod priemerom Slovenska.

Prírodné predpoklady Nitrianskeho kraja. Reliéf má prevažne rovinný a nížinný charakter prerušovaný pahorkatinami. Takmer celý kraj sa nachádza na Podunajskej pahorkatine a Podunajskej rovine, čo sú celky Podunajskej nížiny. Severom kraja sa tiahne pohorie Tribeč, severovýchod je lemovaný výbežkami Štiavnických vrchov a z časti Pohronským Inovcom. Najvyšším miestom v kraji je vrch Panská Javorina s výškou 942 m n. m. Najnižšie položeným miestom je výtok rieky Dunaj z kraja pri štátnej hranici s Maďarskom (101 m n. m.). Nitriansky kraj patrí k najproduktívnejším poľnohospodárskym oblastiam Slovenska. Kvalitná poľnohospodárska pôda zaberá podstatnú časť juhu a juhovýchodu územia. Predovšetkým južné oblasti sú bohaté na výskyt vodných zdrojov. Územím preteká viacero riek – najdlhšia slovenská rieka Váh, Dunaj, Nitra, Hron, Ipeľ a Žitava, pričom rieky Dunaj a Ipeľ tvoria prirodzenú štátnu hranicu s Maďarskom. Nitriansky kraj je najteplejší a najsuchší spomedzi všetkých slovenských krajov a je bohatý na zdroje podzemných vôd (oblasť Podunajská nížina), tiež na minerálne a geotermálne vody. Južná časť Podunajskej nížiny je popretkávaná sieťou umelo vybudovaných odvodňovacích a zavlažovacích kanálov.
Vegetačné členenie kraja poukazuje na rastlinstvo riečnych nív, ktoré sa nachádzajú v oblastiach pri vodných tokoch. V bezprostrednej blízkosti rieky Dunaj sa nachádzajú lužné lesy a na územie charakteristické pre pahorkatiny sa viažu teplomilné dubiny. V Považskom Inovci, Pohronskom Inovci a na výbežkoch Štiavnických vrchov (najvyššie položených častiach kraja) sa nachádzajú teplomilné dubiny, miestami s prímesou nepôvodných agátov, s výnimkou pohoria Tribeč, kde teplomilné dubiny prechádzajú do bučín.
Živočíšstvo charakterizujú biotopy lužných lesov, mokradí a kultúrnej stepi. Na území Nitrianskeho samosprávneho kraja sa vyskytujú rôznorodé skupiny živočíchov, pričom mnohé druhy sa vyskytujú vo všetkých okresoch (hmyz, plazy, obojživelníky). Nachádza sa tu i niekoľko drobných cicavcov. Relatívne nedávno bol zaznamenaný výskyt vzácneho druhu väčšieho cicavca – vydry riečnej (Lutra lutra), ktorej populácia je na vzostupe najmä v Požitaví. Vďaka chráneným vtáčím územiam sú atraktívnou živočíšnou skupinou vtáky. Na území Žitavského luhu (k. ú. Veľká Maňa) bolo dlhodobými pozorovaniami zistených 189 druhov vtákov.
Do územia Nitrianskeho samosprávneho kraja zasahujú 3 veľkoplošné chránené územia – Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy (okres Komárno), Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy (okres Levice) a Chránená krajinná oblasť Ponitrie (okres Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce) – tabuľka 1.

Tabuľka č. 1: Veľkoplošné chránené územia v Nitrianskom kraji

Chránená krajinná
oblasť
Výmera
v ha
CHKO Dunajské luhy 1 228 400
CHKO Štiavnické vrchy 77 630
CHKO Ponitrie 37 655

Zdroj: Vlastné spracovanie podľa ŠOP SR, 2021

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy – sa rozprestiera na Podunajskej nížine v geomorfologickom celku Podunajská rovina, vedľa slovenského a slovensko-maďarského úseku Dunaja, od Bratislavy až po Veľkolélsky ostrov v okrese Komárno. Pozostáva z piatich samostatných častí. Jej rozloha je 1 228 400 ha. Podľa ŠOP SR (2021) je územie zaradené do 5. alebo 4. stupňa ochrany pre národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, do 3., 4., alebo 5. stupňa ochrany pre chránené areály a 2. stupňa ochrany pre vlastné územie chránenej krajinnej oblasti. Časti územia sú zaradené aj do európskej siete chránených území NATURA 2000, konkrétne ide o chránené vtáčie územie Dunajské luhy a územia európskeho významu Veľkolélsky ostrov, Číčovské luhy, Čilížske močiare a Dunajské luhy.

Chránená krajinná oblasť Ponitrie – podľa SOP SR (2021) sa nachádza v dvoch odlišných orografických celkoch – Tribeči a Vtáčniku, ktoré sa líšia z hľadiska geologickej stavby, typológie lesov, rastlinných a živočíšnych spoločenstiev. Rozloha územia je 37 655 ha a je zaradené do 2. stupňa ochrany pre prírodné rezervácie a pamiatky a do 3., 4., alebo 5. stupňa ochrany pre chránené areály. Zo zástupcov fauny CHKO Ponitrie si zaslúži pozornosť výskyt rysa a mačky lesnej. Čoraz častejšie sa objavuje i medveď hnedý a vlk. Okrem spomínaných sa tu vyskytuje jelenia, v nižších polohách srnčia a diviačia zver, tiež daniel a muflón. Z dravcov tu sídli orol kráľovský, orol krikľavý a včelár lesný. Ďalej sa tu vyskytuje výr skalný, sova dlhochvostá a kuvičok vrabčí.

Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy – podľa SOP SR (2021) má rozlohu 77 630 ha a je zaradená do 5. a 4. stupňa ochrany pre národné prírodné rezervácie a prírodné rezervácie a prírodné pamiatky, a 2. stupňa ochrany pre vlastné územie chránenej krajinnej oblasti. Štiavnické vrchy patria k najväčším sopečným pohoriam Západných Karpát a ležia na rozhraní dvoch rozdielnych klimatických typov, čoho dôkazom je i prelínanie teplomilných prvkov flóry a fauny s karpatskými horskými prvkami. Atraktívnosť územia zvyšujú vodné nádrže – tajchy. Vyskytuje sa tu viacero vzácnych minerálov Slovenska. V lesoch sa vyskytuje množstvo cudzokrajných drevín, ktoré súvisia s pôsobením Baníckej a lesníckej akadémie od roku 1764.
Z ďalších maloplošných chránených území je 11 národných prírodných rezervácií, 38 prírodných rezervácií, 19 prírodných pamiatok, 55 chránených areálov (Tabuľka 2).

Tabuľka č. 2: Maloplošné chránené územia v Nitrianskom kraji

Kategória Počet Výmera v ha
Národná prírodná rezervácia 11 1344,91
Prírodná rezervácia 38 943,87
Prírodná pamiatka 19 81,10
Chránený areál 55 2472,09

Zdroj: PHSR, NSK, 2021 (ŠOP SR, 2021)

Z hľadiska zastúpenia lokalít NATURA 2000 na území Nitrianskeho kraja evidujeme 9 chránených vtáčích území (Tabuľka 3) a 98 území európskeho významu.

Tabuľka č. 3: Chránené vtáčie územia v Nitrianskom kraji

Lokalita Útvar ŠOP SR
Dolné Pohronie CHKO Dunajské luhy
Dolné Považie CHKO Dunajské luhy
Dunajské luhy CHKO Dunajské luhy
Kráľová CHKO Dunajské luhy
Ostrovné lúky CHKO Dunajské luhy
Parížske močiare CHKO Dunajské luhy
Poiplie CHKO Štiavnické vrchy
Tribeč CHKO Ponitrie
Žitavský luh CHKO Dunajské luhy

Zdroj: PHSR, NSK, 2021 (ŠOP SR, 2021)

Kultúrno-historické predpoklady Nitrianskeho kraja. Tieto predpoklady siahajú do čias raného osídlenia starých Slovanov a pokračujú cez prvý štátny útvar Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva, Veľkú Moravu, stredovek až do novoveku. V oblasti kultúry má dlhoročnú tradíciu mesto Nitra ako jedno z najdôležitejších centier slovanskej vzdelanosti, kultúry a kresťanského života. Nitra je mesto na Slovensku s najstaršou písomnou zmienkou (r. 826). Najvýznamnejšie kultúrno-historické pamiatky – (hrady a zámky) v kraji sú Levický hrad, Jelenecký hrad (známy aj ako Gýmeš), Nitriansky hrad, Oponický hrad, Topoľčiansky hrad, hrad Hrušov a Čierny hrad. Historické sídelné štruktúry má kraj vo forme mestskej pamiatkovej rezervácie Nitra. V okrese Levice sa nachádza pamiatková rezervácia ľudovej architektúry – skalné obydlia v obci Brhlovce. Okrem toho boli vyhlásené nasledovné pamiatkové zóny: Šahy, Komárno, Nitra – Staré mesto (Dolné mesto), Topoľčany, Zlaté Moravce a na vidieku Bátovce (okres Levice). Zoznam národných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve NSK znázorňuje tabuľka 4.

Tabuľka č. 4: Zoznam národných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve Nitrianskeho kraja

Zariadenie Počet objektov Sídlo – obec
Bohunický mlyn 1 Bohunice
Skalné obydlie a 2 domy 3 Brhlovce
Kaštieľ a park 2 Horné Obdokovce
Kaštieľ Weiszovcov 2 Klasov
Podunajské múzeum 1 Komárno
Fortifikačný systém mesta (Okružná ul. 271) 9 Komárno
Fortifikačný systém mesta (Okružná ul. 756) 2 Komárno
Býv. župná súdna stolica 1 Komárno
Park v medzihrádzovom priestore 1 Komárno
Podunajské múzeum 1 Komárno
Park pri kaštieli Langovcov 1 Kravany nad Dunajom
Levický hrad 20 Levice
Bývalý učiteľský ústav 1 Levice
Kaštieľ rod. Koller 2 Maňa
Župný dom, galéria 1 Nitra
Krajská knižnica Karola Kmeťku 1 Nitra
Štátna obchodná škola 1 Nitra
Národný dom so Sokolovňou 1 Nitra
Vodca slovenských roľníkov 1 Nové Zámky
Gymnázium 3 Nové Zámky
Kunov dom, dom ľudového bývania 1 Šaľa
Mestská knižnica, mučiareň SS 2 Topoľčany
Tribečské kultúrne centrum 1 Topoľčany
Areál starej nemocnice 7 Topoľčany
Kráľovský súd, múzeum 1 Topoľčany
Poľovnícky kaštieľ 1 Veľký Ďur
Pamätný dom 1 Zlaté Moravce

Zdroj: PHSR, NSK, Pamiatkový úrad SR, 2021

K často navštevovaným miestam patrí aj Arborétum Mlyňany a Národný žrebčín v Topoľčiankach. Z hľadiska prírodného bohatstva vyniká kraj v oblasti termálnych prameňov v Podhájskej, Patinciach, Komárne, Poľnom Kesove a Štúrove, pri ktorých vznikli navštevované termálne kúpaliská a akvaparky.

Obrázok č. 1: Regionálne NAJ.

Zdroj: Špilka (2020)

Na území Nitrianskeho samosprávneho kraja pôsobilo v roku 2020 15 stálych divadelných scén, 3 galérie vrátane pobočiek, 18 múzeí a 222 fungujúcich knižníc. Pozornosť si zaslúži Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Ponitrianske múzeum a Nitrianska galéria. (Tabuľka 5, 6).

Tabuľka č. 5: Počet divadiel, stálych a divadelných súborov v Nitrianskom kraji

2015 2019
Počet stálych scén a divadelných súborov Počet divadiel Počet stálych scén a divadelných súborov Počet divadiel
Slovenská republika 128 79 103 109
Nitriansky kraj 11 6 12 7
Nitra 7 3 9 5
Okres Komárno 3 2 2 1
Okres Levice 1 1 1 1

Zdroj: PHSR NSK, DATAcube, 2021

Tabuľka č. 6: Múzeá a galérie v Nitrianskom kraji

2001 2011 2020
Múzeá Galérie Múzeá Galérie Múzeá Galérie
Slovenská republika 219 99 188 37 239 33
Nitriansky kraj 25 11 16 3 18 3
Okres Komárno 5 3 2 0 1 0
Okres Levice 4 1 5 0 4 0
Okres Nitra 6 2 3 1 5 1
Okres Nové Zámky 3 4 5 2 7 2

Zdroj: PHSR NSK, DATAcube, 2021

Územie Nitrianskeho samosprávneho kraja disponuje komplexnou ponukou cestovného ruchu s dopytom po cestovnom ruchu, ktorý je možné preukázať evidenciou počtu návštevníkov v hromadných ubytovacích zariadeniach, resp. evidovaný počet návštevníkov u prevádzkovateľov atraktivít cestovného ruchu (napr. múzeá, kúpaliská a pod.). Do Nitrianskeho kraja v roku 2020 zavítalo 180-tisíc návštevníkov, ktorí sa ubytovali v 380 ubytovacích zariadeniach. V Nitrianskom samosprávnom kraji sa cestovný ruch odohráva v mestskom aj vidieckom prostredí. Je tvorený prevažne kultúrnym, obchodným, ale i športovým (cykloturistika) a zdravotným (termálne pramene) cestovným ruchom. V súlade s vymedzeným územím a následnými kapitolami je dôležitá prepojenosť ponuky okresných miest, obcí a vidieka predovšetkým z hľadiska potenciálu sieťovania a tvorby nových produktov cestovného ruchu ako priamej produktovej línie vedúcej k predlžovaniu pobytu (počtu prenocovaní) na území Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Analýza ponuky cestovného ruchu v Nitrianskom samosprávnom kraji. Primárny potenciál cestovného ruchu NSK. Nitriansky samosprávny kraj disponuje bohatou primárnou ponukou cestovného ruchu, ktorá tvorí všetky predpoklady návštevy územia. Primárnu ponuku tvoria nasledovné oblasti: Prírodný potenciál, Kultúrno-historický potenciál (pamiatky, kultúrne dedičstvo, tradičná a súčasná kultúra, kultúrne zariadenia), Organizované podujatia (kultúrne, spoločenské, športové a výstavné podujatia).
Prírodný potenciál NSK.V nadväznosti na kapitolu Základná charakteristika NSK, v ktorej je rozpracovaný kraj na základe prírodných daností skúmaného územia, môžeme významný prírodný potenciál NSK z pohľadu využitia pre cestovný ruch zhrnúť v nasledovnom prehľade. Je v ňom zohľadnená jeho lokalizácia v rámci jednotlivých okresov.

OKRES TOPOĽČANY
Turistika Považský Inovec, CHKO Ponitrie, prírodné rezervácie a prírodné pamiatky, náučné chodníky, Čertova pec (krasový útvar pri obci Radošina)
Rozhľadne Rozhľadňa na Marháte (Nitrianska Blatnica), Rozhľadňa Panská Javorina (Podhradie)
Vodné nádrže, rybníky vodná nádrž Duchonka (Prašice), vodná nádrž Nemečky, rybníky na Kulháni, rybníky Topoľčianky
Iné prírodné atraktivity športový rybolov, Mini ZOO (Bojná)

 

OKRES NITRA
Turistika Pohorie Tribeč vrátane Zoborskej lesostepi, CHKO Ponitrie, 20 chránených prírodných areálov a rezervácií
Rozhľadne Rozhľadňa Radošinka (Nové Sady), Rozhľadňa Dolná Nitra (Klasov), Vyhliadková veža Podhorany
Vodné nádrže, rybníky Remitáž Jelenec, vodné nádrže pre rybolov, rieka Nitra
Iné prírodné atraktivity vinohradnícka oblasť – Nitra, Mojmírovce, Báb, Vráble, Veľké Zálužie (Nitrianska kráľovská vínna cesta, Nitrianska vínna cesta), Botanická záhrada SPU v Nitre
Geotermálne pramene termálne kúpalisko (Thermal Park NITRAVA – Poľný Kesov)

 

OKRES ZLATÉ MORAVCE
Turistika Pohorie Tribeč, CHKO Ponitrie, Pohronský Inovec
Rozhľadne Rozhľadňa na Vápennom vrchu (náučný chodník od obce Skýcov), Rozhľadňa na Drieňovej (Jedľové Kostoľany), Rozhľadňa Pliešky pri obci Lovce, Rozhľadňa Veľký Dudok v Nevidzanoch
Vodné nádrže, rybníky chov rýb
Iné prírodné atraktivity vinohradnícka obec Topoľčianky, Arborétum Mlyňany SAV (Vieska nad Žitavou), Zubria zvernica, náučný chodník (Lovce), chov koní (Topoľčianky)

 

OKRES ŠAĽA
Turistika Pohorie Tribeč, CHKO Ponitrie, Pohronský Inovec
Vodné nádrže, rieky  vodné dielo Kráľová (Kaskády), vodné dielo Selice, rieka Váh
Geotermálne pramene  termálne kúpalisko Diakovce

 

OKRES LEVICE
Turistika Štiavnické vrchy, Krupinská planina, Brezová stráň (územie európskeho významu), Horšianska dolina a Patianska cerina (Národné prírodné rezervácie), viaceré prírodné rezervácie, pamiatky a chránené areály
Rozhľadne Pamätník–rozhľadňa na Vápniku (Šiklóš) (Mýtne Ludany), Veža na Kalvárii v Leviciach
Vodné nádrže, rieky  rieka Litava (územie európskeho významu), vodná nádrž Lipovina (Bátovce), vodná nádrž Veľké Kozmálovce, rieka Hron – splavovanie
Iné prírodné atraktivity vinohradnícka oblasť (Tekovský a Pukanský vinohradnícky rajón, vínne cesty, obce Čajkov, Levice, Nový Tekov, Bátovce a Pukanec)
Geotermálne a minerálne pramene
termálne kúpalisko Margita Ilona (Levice), termálne kúpalisko Santovka

 

OKRES NOVÉ ZÁMKY
Turistika Pohorie Burda, Kamenínske slanisko, Čenkovská step, Čenkovská lesostep, Kováčske kopce – juh, sever a Parížske močiare (Gbelce) – národné prírodné rezervácie, 10 prírodných rezervácií, 6 prírodných pamiatok, chránené areály, Dolný háj a Drieňová hora, Niva rieky Dunaj, Modrý vrch a pod. – územia európskeho významu
Rozhľadne Rozhľadňa na Žitavskom luhu (Maňa), Rozhľadňa Parížske močiare (Gbelce)
Vodné nádrže, rieky  rieky Váh, Nitra, Žitava
Iné prírodné atraktivity vinohradnícka oblasť – vinohrady a vinohradnícke obce (Strekovský a Štúrovský vinohradnícky rajón, obce Strekov, Dvory nad Žitavou, Chľaba, Bíňa)
Geotermálne a minerálne pramene
termálne kúpalisko Podhájska, termálne kúpalisko Vadaš (Štúrovo), termálne kúpalisko Štrand Emila Tatárika (Nové Zámky), termálne kúpalisko v Tvrdošovciach

 

OKRES KOMÁRNO
Turistika CHKO Dunajské luhy, Národná prírodná rezervácia Číčovské mŕtve rameno, náučné chodníky
Rozhľadne Veľké Kosihy, Kravany nad Dunajom
Vodné nádrže, rieky rieky Dunaj, Váh, vodné plochy
Geotermálne a minerálne pramene
Kameničná, Komárno, Patince, Vojnice, Nesvady, Kravany, Marcelová, Dolný Peter, Zlatná na Ostrove, Zemianska Olča, termálne kúpalisko Patince, termálne kúpalisko Komárno

Kultúrno-historický potenciál NSK. V súlade s kapitolou Základná charakteristika Nitrianskeho samosprávneho kraja, v ktorej je rozpracovaný kraj na základe kultúrnych daností skúmaného územia, môžeme významný kultúrno-historický potenciál NSK z pohľadu využitia pre cestovný ruch zhrnúť v nasledovnom prehľade, v ktorom je taktiež zohľadnená jeho lokalizácia v rámci jednotlivých okresov.

OKRES TOPOĽČANY
Archeologické náleziská Ludanice, Lužany, Slovanské hradisko Bojná I. – Valy (Bojná)
Svetské pamiatky Kaštieľ Oponice a Apponyiovské múzeum (Oponice), Tribečské vlastivedné múzeum (Topoľčany), Topoľčiansky hrad (Podhradie), Oponický hrad (južná časť okresu v pohorí Tribeč)
Sakrálne pamiatky Rímskokatolícka kaplnka (severne  od Nitrianskej Blatnice), Kostol Narodenia Panny Márie (Krušovce), Artikulárny evanjelický kostol (Nitrianska Streda), Kostol Všetkých svätých (Bojná)
30 národných kultúrnych pamiatok (30 obcí)

 

OKRES TOPOĽČANY
Archeologické náleziská Ludanice, Lužany, Slovanské hradisko Bojná I. – Valy (Bojná)
Svetské pamiatky Kaštieľ Oponice a Apponyiovské múzeum (Oponice), Tribečské vlastivedné múzeum (Topoľčany), Topoľčiansky hrad (Podhradie), Oponický hrad (južná časť okresu v pohorí Tribeč)
Sakrálne pamiatky Rímskokatolícka kaplnka (severne  od Nitrianskej Blatnice), Kostol Narodenia Panny Márie (Krušovce), Artikulárny evanjelický kostol (Nitrianska Streda), Kostol Všetkých svätých (Bojná)
30 národných kultúrnych pamiatok (30 obcí)

 

OKRES NITRA
Archeologické náleziská viacero pamiatok z obdobia Veľkej Moravy (výskumy základov Pribinovho kostola), pozostatky Zoborského kláštora (areál liečebného ústavu Zobor), mesto Nitra disponuje 6 archeologickými lokalitami – hrad, Martinský vrch, Mačací hrádok, Lupka, Šindolka a Zobor), Zemný hrad (južný okraj mesta Vráble)
Svetské pamiatky Nitriansky hrad (vrátane viacerých budov – sakrálnych pamiatok), Veľký seminár (Nitra), Malý seminár (Nitra), Kanónia – U Corgoňa (Nitra), Župný dom (Nitra), Budova radnice – Mestský dom – sídlo Ponitrianskeho múzea (Nitra), Kaštieľ Mojmírovce, kaštiele v obciach Báb, Rumanová, Veľké Zálužie, Rišňovce, Cabaj – Čápor, Jelenec, zrúcanina Jeleneckého hradu (hrad Gýmeš)
Sakrálne pamiatky Farský kostol sv. Petra a Pavla (Nitra), Kláštor piaristov a kostol sv. Ladislava (Nitra), Kaplnka sv. Michala (Nitra), Kostol sv. Štefana Kráľa (Nitra), Kostol a kláštor Nazarénov a misijný dom Matky Božej na Kalvárii (Nitra), Kostol sv. Michala Archanjela (Dražovce), Synagóga (Nitra)
Technické pamiatky Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, Mašekov mlyn (Horný Ohaj)
314 národných kultúrnych pamiatok (35 obcí)

 

OKRES ZLATÉ MORAVCE
Svetské pamiatky Kaštieľ v Topoľčiankach, Poľovnícky zámok (Topoľčiansky), Národný žrebčín (Topoľčianky), Kaštieľ v Beladiciach, Kaštieľ v Malých Vozokanoch, Kaštieľ v Zlatých Moravciach (expozícia Ponitrianskeho múzea), hrad Skýcov, zrúcaniny hradov Hrušov (Hostie), Čierny hrad (Zlatno), Zbojnícka – Živánska veža, bronzový Pamätník Lev na počesť víťazstva nad Turkami (Veľké Vozokany)
Sakrálne pamiatky 8 kostolov zapísaných v zozname NKP – Kostoľany pod Tribečom, Martin nad Žitavou, Nemčiňany, Topoľčianky, Velčice, Veľké Vozokany, Volkovce, Zlaté Moravce, dominantou okresu je Kostol sv. Juraja (Kostoľany pod Tribečom)
Technické pamiatky Vodný mlyn v Machulinciach, Turecký most (Nová Ves nad Žitavou)
109 národných kultúrnych pamiatok (18 obcí)

 

OKRES ŠAĽA
Svetské pamiatky Kaštieľ v Močenku (detský domov a dom sociálnych služieb), Kaštieľ v Šali (okresný archív), Dom ľudového bývania (Šaľa)
Sakrálne pamiatky Románsky kostol Nanebovzatia Panny Márie (Diakovce), kostoly v Šali, Močenku, Hájskom, Nedede
39 kultúrnych pamiatok (8 obcí)

 

OKRES LEVICE
Svetské pamiatky Levický hrad (Levice, v súčasnosti expozícia Tekovského múzea), Dobóov kaštieľ (Levice), Borošov dom (Levice), Skalné obydlia (Brhlovce), pamiatky ľudovej architektúry (Bátovce – kamenné domy so sedlovými strechami a dekoratívnymi fasádami, obdobné domy sú aj v Jure nad Hronom, Devičany, Sazdice, Šarovce, Pukanec), Múzeum v Želiezovciach, Schubertov dom (Želiezovce), Hontianske múzeum (Šahy), barokové kaštiele (Kalinčiakovo, Horša, Devičany)
Sakrálne pamiatky Kalvária (Levice), románsky kostol Ducha Svätého (Levice – Kalinčiakovo), Klasicistický kostol sv. Michala archanjela (Levice), klasicistický kalvínsky kostol (Levice), rímskokatolícky kostol sv. Jozefa (Levice), Synagóga (Levice), rímskokatolícky kostol sv. Martina (Bátovce), evanjelický kostol (Bátovce), ranogotický kostol (Sazdice), kostol sv. Mikuláša biskupa (Pukanec)
Technické pamiatky vodný mlyn (Bohunice), vodný mlyn (Horša), vodný mlyn (Bátovce), Tekovská hvezdáreň (Levice),
163 kultúrnych pamiatok (36 obcí)

 

OKRES NOVÉ ZÁMKY
Archeologické náleziská hradisko Zámeček (Nitriansky Hrádok)
Svetské pamiatky zvyšky dvoch bášt (Nové Zámky), stará husárska jazdiareň (Nové Zámky), barokový kaštieľ (Palárikovo), ľudová architektúra (Veľké Lovce – Dom ľudového bývania), tufové vínne pivnice a pivničné múzeum (Chľaba)
Sakrálne pamiatky barokový kláštor s kostolom a kaplnkou s hrobom A. Bernoláka (Nové Zámky)
149 kultúrnych pamiatok (35 obcí)

 

OKRES KOMÁRNO
Archeologické náleziská Rímska pevnosť Kelemantia (Iža)
Svetské pamiatky Komárňanský pevnostný systém (Komárno), systém mestského opevnenia (Komárno), historické jadro Komárna, Nádvorie Európy (Komárno)
Sakrálne pamiatky Kostol sv. Ondreja (Komárno), Pravoslávny kostol Presvätej Bohorodičky (Komárno), Kostol sv. Rozálie (Komárno), Židovská synagóga (Komárno), Kostol sv. Ladislava (Hurbanovo)
Technické pamiatky Vodný mlyn v Kolárove, Vodárenská veža (Komárno), Alžbetin most (Komárno), Slovenská ústredná hvezdáreň (Hurbanovo)
177 kultúrnych pamiatok (17 obcí)

Zdroj: Vlastné spracovanie, 2022

Organizované podujatia. Medzi organizované podujatia zaraďujeme kultúrne, spoločenské, športové a výstavné podujatia organizované rôznymi subjektmi – komerčného a nekomerčného charakteru. V tabuľke 7 uvádzame vybrané podujatia s akcentom na potenciál turistickej návštevnosti.

Tabuľka č. 7: Vybrané podujatia v Nitrianskom samosprávnom kraji s potenciálom turistickej účasti

Názov podujatia Účel podujatia Miesto konania Približný termín
Pribina Cup súťaž v bezmotorovom lietaní Nitra – Janíkovce apríl
Nitriansky zraz historických vozidiel zraz Mojmírovce apríl – máj
Medzinárodný vínny festival Rizlingu vlašského súťaž vín Svätý Peter máj
Slovak Food Truck Fest gastrofestival Nitra máj
Svätourbanské zoborské slávnosti gastrofestival Nitra máj
Celoslovenské stretnutie veteránov a motoristov zraz Nitra jún
Truck Country zraz kamiónov Nitra – Janíkovce jún
Festival medu a regionálnych výrobkov gastrofestival Nitra jún
Nitránsky street food fest gastrofestival Nitra jún
Trident festival hudobný festival VN Duchonka jún
Nitriansky kiláčik atletická súťaž Nitra jún
Detský festival Prázdnináčik detské podujatie Topoľčianky júl
Vanlife Meet zraz karavanov Nitra júl
CKT Tour cyklistické preteky Topoľčany júl
Nitra, milá, Nitra cyklus podujatí Nitra júl
Pribinova Nitrawa kultúrne podujatie Nitra júl
Nitriansky jarmok – živo na korze jarmok Nitra júl
Cyrilo-metodská národná púť Náboženské podujatie Nitra 5. júl
Levice žijú vínom gastrofestival Levice júl
Levický jarmok jarmok Levice október
Pukanské remeselnícke trhy remeselnícky trh Pukanec júl
Hip Hop ŽIJE hudobný festival VN Duchonka júl
Festival amatérskeho divadla divadelný festival Nitra júl
Strekovský festival vína gastrofestival Strekov júl
Amaro Fest – open air gipsy hudobný festival Nitra júl
Tekov Fest hudobný festival Starý Tekov júl
Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti hudobno-tanečný festival Dulovce júl
Gastro-vínne korzo Modrany gastrofestival Modrany august
Hody a dožinky gastrofestival Nitra august
Flaam Festival hudobný festival Nitra august
Klokočinský jarmok jarmok Nitra august
Slížovica – festival narodenín Horkýže Slíže hudobný festival Nitra august
Labyrint Fest séria hudobných koncertov Nitra august – september
Campana Fest Hudobno-tanečný festival Nitra september
Beh večernou Nitrou športová súťaž Nitra september
Divadelná Nitra divadelný festival Nitra september
Nitránsky Októberfest gastrofestival Nitra október
Majstrovstvá SR v elektronických športoch športové podujatie Nitra október
Medzinárodné cyklistické preteky mládeže regiónom nitrianskeho kraja športové podujatie územie NSK jún – september
Oáza International gastrofestival gastrofestival Komoča august

Zdroj: Vlastné spracovanie, 2022

Sekundárna ponuka cestovného ruchu NSK. Sekundárna ponuka cestovného ruchu vytvára podmienky na využívanie primárneho potenciálu a prispôsobuje sa mu. Tvorí ju supraštruktúra cestovného ruchu, infraštruktúra cestovného ruchu a všeobecná infraštruktúra.
Supraštruktúra v cestovnom ruchu v NSK. Počet ubytovacích zariadení sa v predpandemickom období (2017 – 2019) vyvíjal priaznivo, v roku 2019 najviac ubytovacích zariadení bolo v okrese Nové Zámky (o takmer 1/5 viac ako v roku 2017). Ubytovacie zariadenia patria medzi služby cestovného ruchu najviac zasiahnuté situáciou spôsobenou šírením ochorenia koronavírusu. Tento fakt spôsobil, že v dôsledku pandémie došlo aj k zníženiu ich počtu v porovnaní s rokom 2019 o takmer 10 % (najviac ich ubudlo v okrese Nové Zámky). Výnimkou je okres Zlaté Moravce, kde v roku 2021 bolo viac ubytovacích zariadení ako v roku 2019.
Vývoj počtu izieb v Nitrianskom kraji opísal podobný trend ako vývoj počtu ubytovacích zariadení v období 2017 – 2021. V roku 2019 bolo najviac izieb v okresoch Nové Zámky (2208 ks) a Nitra (1810 ks). Tieto okresy mali celkovo 62,10 % podiel na izbovom fonde ubytovacích zariadení kraja. V roku 2021 pozícia týchto 2 okresov na izbovom fonde ubytovacích zariadení kraja mierne oslabla, ich izby tvorili len 58,10 % izbového fondu ubytovacích zariadení kraja.
Počet lôžok výrazne závisí od vyššie spomenutých 2 ukazovateľov (počet ubytovacích zariadení a izieb). Trend zmien počtu lôžok (vrátane kempingových miest) v Nitrianskom kraji v období 2017 – 2021 bol takmer zhodný s trendom zmien v počte ubytovacích zariadení a izieb. V roku 2019 v Nitrianskom kraji bolo až 21 317 lôžok (vrátane kempingových miest), pričom 55,55 % podiel mali okresy Nové Zámky a Nitra. Rozsiahle obmedzenia cestovania v období 2020 – 2021 zásadne ovplyvnili vývoj počtu lôžok v kraji: v roku 2021 bolo v kraji už len 16 480 lôžok (vrátane kempingových miest). Úbytok lôžok (vrátane kempingových miest) nastal v každom okrese kraja až na 1 výnimku: v okrese Komárno došlo k nárastu počtu lôžok (vrátane kempingových miest) až o takmer 14 %.

Tabuľka č. 8: Vývoj celkového počtu ubytovacích zariadení v Nitrianskom kraji v rokoch 2017 – 2021

2017 2018 2019 2020 2021
Nitriansky kraj 358 403 423 382 383
Okres Komárno 40 45 49 41 46
Okres Levice 47 54 53 46 47
Okres Nitra 60 60 66 62 60
Okres Nové Zámky 157 176 184 170 164
Okres Šaľa 6 14 14 12 12
Okres Topoľčany 34 37 37 31 33
Okres Zlaté Moravce 14 17 20 20 21

Zdroj: Štatistický úrad SR, 2022

Tabuľka č. 9: Vývoj celkového počtu izieb v Nitrianskom kraji v rokoch 2017 – 2021

2017 2018 2019 2020 2021
Nitriansky kraj 5 642 6 268 6 470 5 470 5 466
Okres Komárno 531 597 593 527 672
Okres Levice 753 857 771 671 673
Okres Nitra 1 716 1 731 1 810 1 322 1 239
Okres Nové Zámky 1 847 2 094 2 208 2 061 1 937
Okres Šaľa 86 226 222 132 189
Okres Topoľčany 445 473 531 441 424
Okres Zlaté Moravce 264 290 335 316 332

Zdroj: Štatistický úrad SR, 2022

Tabuľka č. 10: Vývoj celkového počtu lôžok (vrátane kempingových miest) v NSK v rokoch 2017 – 2021

2017 2018 2019 2020 2021
Nitriansky kraj 19 040 21 153 21 317 18 472 16 480
Okres Komárno 1 384 1 540 1 515 1 358 1 722
Okres Levice 2 900 3 131 2 928 2 697 2 696
Okres Nitra 4 239 4 207 4 361 2 983 2 844
Okres Nové Zámky 6 459 7 693 7 480 6 926 6 601
Okres Šaľa 195 552 557 354 484
Okres Topoľčany 3 214 3 312 3 543 3 316 1 253
Okres Zlaté Moravce 649 718 933 838 880

Zdroj: Štatistický úrad SR, 2022

V súvislosti s ubytovacími zariadeniami v Nitrianskom kraji je zavedená značka „Certifikované ubytovanie na vidieku“. Ubytovacie zariadenia sú tematicky rozdelené do 4 kategórií – kultúra a vzdelávanie, pobyt pri vode, turistika a viacúčelové ubytovanie. Do systému certifikovaného ubytovania na vidieku je celkovo zapojených 48 ubytovacích zriadení, z toho najviac v okrese Nové Zámky (14), Levice (9) a Nitra (8). Najmenej zariadení je z okresov Šaľa (2) a Topoľčany (3).

Infraštruktúra v cestovnom ruchu v NSK. V rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja pôsobí niekoľko turistických informačných centier. Členmi Asociácie informačných centier Slovenska (AICES) so sídlom v Liptovskom Mikuláši sú dve centrá: Turistické informačné centrum (TIC) Nitra a Levická informačná agentúra (Levice). TIC Nitra slúži ako mestské informačné centrum, ale zároveň poskytuje regionálne informácie z oblasti cestovného ruchu. K dispozícii sú sprievodcovské služby v rôznych jazykoch, cyklo prehliadky a prehliadky „like a local- ži ako miestny“ v spolupráci s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu. .K ostatným informačným centrám patria: Topoľčianska turisticko-informačná kancelária, Turistické informačné centrum Nové Zámky, Turistické informačné centrum Štúrovo, Informačné centrum – Podhájska, Turisticko-informačné centrum Zlaté Moravce a Turistické informačné centrum v Komárne.
V rámci infraštruktúry cestovného ruchu bolo prostredníctvom projektu NSK „Kultúrno-turistické ciele“ v rokoch 2017 – 2018 rozmiestnených 540 smerových, tzv. hnedých tabúľ k 69 cieľom s označením kultúrno-turistické ciele. Cieľom projektu bolo zlepšiť informovanosť turistov a ich navedenie ku kultúrnym a turistickým cieľom kraja a tým prispieť aj k bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Mesto Nitra v spolupráci s NOCR v rokoch 2016 – 2019 rozšírilo infraštruktúru cestovného ruchu v Nitre o informačné tabule – označníky významných lokalít v meste. V rámci smart turistických riešení bola v roku 2018 inovovaná mobilná aplikácia o Nitre a vyhotovené audionahrávky. Od roku 2019 funguje mobilná aplikácia Nitra na 7 pahorkoch a virtuálny sprievodca na Zoborskom kláštore. OOCR Podunajsko ponúka v rámci rozvoja cykloturistiky mobilnú aplikáciu GUIDE @ HAND Podunasjko-Dunamente. Súčasťou infraštruktúry cestovného ruchu sú aj cyklotrasy, ktoré sú v gescii NSK. V tejto súvislosti je spracovaná STRATÉGIA ROZVOJA CYKLOTRÁS V NSK NA ROKY 2021 – 2027, ktorá podrobne mapuje túto problematiku.

Všeobecná infraštruktúra. Všeobecnú infraštruktúru v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja tvorí:
Automobilová doprava – v Nitrianskom samosprávnom kraji môže využívať hustú sieť cestných komunikácií, a to medzi okresmi i medzinárodnými cestnými ťahmi. Prioritným cestným ťahom je ťah „E 571“ zaradený do siete rýchlostných ciest ako R1, ktorého súčasťou sú cesty I. triedy I/65 (trasa Nitra – Banská Bystrica) a I/51 (trasa Nitra – Vráble – Levice – Krupina). Ďalšie cesty I. triedy sú I/63 (trasa Ostrihom – Štúrovo – Komárno – Bratislava) napojená na I/76 (trasa Štúrovo – Želiezovce – Tlmače – Žiar nad Hronom), I 64 (trasa Komárom – Komárno – Nové Zámky – Nitra – Topoľčany – Prievidza). Významné sú tiež cesty I/75 (trasa Šaľa – Nové Zámky – Levice – Tekovské Lužany) a I/66, ktorá je súčasťou európskeho ťahu E77 zaradená do siete rýchlostných ciest ako plánovaná rýchlostná cesta R3.
Autobusová doprava – má sieť liniek spájajúcu obce a mestá v rámci kraja, ako aj mestá s inými slovenskými a zahraničnými mestami. Pravidelná verejná autobusová doprava sa podľa toho delí do štyroch úrovní:

  • Mestská hromadná doprava – pravidelná doprava vo väčších mestách kraja,
  • Regionálna linková doprava – pravidelná doprava v rámci kraja,
  • Vnútroštátna linková doprava – pravidelná doprava v rámci Slovenska,
  • Medzinárodná linková doprava – pravidelná doprava do vybraných zahraničných miest a lokalít.

V rámci pravidelnej dopravy sú všetky mestá v kraji navzájom prepojené a priame linkové spojenia ich spájajú aj s ostatnými väčšími mestami na Slovensku. Intenzita autobusových spojení Nitry s Bratislavou je každých 30 minút počas celého dňa v čase od 05.00 hod. do 21.30 hod. Krajské mesto Nitra je tiež priamo spojené pravidelnými linkami s niektorými zahraničnými mestami, ako napríklad s Viedňou, Prahou, Bonnom, Berlínom, Londýnom, Parížom, Bruselom a Bernom.
Železničná doprava – Železničná doprava v Nitrianskom kraji zabezpečuje dostupnosť väčších miest a obcí. Regionálnu železničnú dopravu na území kraja zabezpečujú dopravcovia – Železničná spoločnosť Slovensko a Regiojet a. s. Bratislava. Železničná sieť v Nitrianskom samosprávnom kraji predstavuje 14 tratí s celkovou dĺžkou 782 km. Podľa svojho významu môžeme železničné trate rozdeliť na trate medzinárodného, celoštátneho, nadregionálneho a regionálneho významu. (obrázok 2)

Obrázok č. 2: Napojenie Nitrianskeho regiónu na železničné trate.

Zdroj: https://www.regionnitra.sk/images/doprava-automobilova.jpg, 2022

Podľa Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja do roku 2030 počty prepravených osôb v železničnej doprave mierne klesajú, napriek bezplatnému cestovnému vybraných skupín cestujúcich. Podľa počtov vlakov osobnej dopravy je najviac zaťažená trať 130 Galanta – Nové Zámky a krátky úsek Nitra – Lužianky, pričom väčšinu tvoria prímestské vlaky. Železničná sieť Nitrianskeho samosprávneho kraja trpí vo veľkom rozsahu na zastaranosť a nedostatočnú údržbu. Pre diaľkovú dopravu je Nitriansky samosprávny kraj previazaný uzlami Nové Zámky, Štúrovo, Levice, Úľany nad Žitavou a Šurany. Uzly Nové Zámky a Štúrovo slúžia na prepojenie regiónu s Bratislavou, Budapešťou a Prahou vlakmi kategórie EC. Železničné stanice Šurany, Levice a Úľany nad Žitavou spájajú región s Košicami, Zvolenom, Banskou Bystricou a Bratislavou. Tieto stanice sú obsluhované vlakmi kategórie R. Z pohľadu prímestskej a medziregionálnej dopravy je región obsluhovaný vlakmi kategórie REX a Os. REX slúžia na prepojenie Hornej Nitry s hlavným mestom Bratislava. V roku 2019 došlo k rozvoju dopravnej obsluhy na úseku Šahy – Zvolen, čím sa skvalitnilo prepojenie Nitrianskeho samosprávneho kraja s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Z pohľadu Nitry ako krajského mesta treba spomenúť, že železničná stanica v meste nezodpovedá potrebám súčasnej cestovateľskej verejnosti a turistov. Nedostatky sa týkajú predovšetkým stavu budovy. Tento fakt výrazne poškodzuje imidž krajského mesta v očiach návštevníkov (domácich i zahraničných).
Letecká doprava – V dostupnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja sa nachádzajú medzinárodné letiská v Bratislave, vo Viedni, v Budapešti či v Brne. Samotný Nitriansky samosprávny kraj je prístupný aj leteckou dopravou. Medzinárodné letisko Nitra – Janíkovce (ICAO skratka LZNI) leží približne 3 km južne od mesta Nitra, vedľa obce Janíkovce. Letisko má nadmorskú výšku 135 m, k dispozícii má trávnatú vzletovú a pristávaciu dráhu orientovanú v smere 150/330 stupňov. Dráha je dlhá približne 1200 m a je uspôsobená pre prevádzku lietadiel do maximálnej vzletovej hmotnosti až 5600 kg. Informačná frekvencia letiska je 123.4 MHz. Letisko je prevádzkované Aeroklubom Nitra. Okrem klubu tu pôsobia dve spoločnosti: Aero Slovakia (letecké práce) a Aeropro (výrobca ultraľahkých lietadiel Eurofox). Letisko poskytuje službu colnej a pasovej kontroly pre medzinárodné prílety po objednaní.
Vodná doprava – Prepojenie Slovenska so štátmi juhovýchodnej a západnej Európy je zabezpečené riekou Dunaj (vodná cesta Dunaj – Mohan – Rýn). Prístav s celoštátnym významom v kraji sa nachádza v meste Komárno. Slúži v rámci nákladnej dopravy. Osobná lodná doprava využívaná aj na rekreačné účely je zabezpečovaná taktiež prístavom Komárno, ktorý slúži prevažne na vnútroštátne účely. Je využívaný najmä v letných mesiacoch, kedy premávajú výletné lode do Bratislavy a iných miest na Dunaji. Zaujímavosťou regiónu je aj prístav Patince, nachádzajúci sa na riečnom kilometri č. 1752. Výletná loď WELLNESS I premáva do miest Komárno, Štúrovo a Ostrihom (Maďarsko).

Záver. Z predkladanej analýzy je evidentné, že Nitriansky samosprávny kraj disponuje primárnym i sekundárnym potenciálom cestovného ruchu, čo mu dáva predpoklady pre pestrú ponuku atraktivít a zariadení cestovného ruchu. V súlade s produktovými skupinami v navrhovanej celoslovenskej Stratégií rozvoja udržateľného cestovného ruchu do roku 2030 spomenutej v úvode príspevku a realizovanou analýzou Nitrianskeho samosprávneho kraja môžeme konštatovať, že rozvojové aktivity kraja sa môžu opierať o viaceré druhy cestovného ruchu. Konkrétne je možné zmieniť letný cestovný ruch, rekreačný cestovný ruch, kúpeľný a zdravotný cestovný ruch, kultúrny a mestský cestovný ruch, pútnický/náboženský cestovný ruch, športový vidiecky cestovný ruch, vidiecky cestovný ruch a agroturistiku, ekologický cestovný ruch a MICE.
Aby cestovný ruch fungoval, je potrebná zainteresovanosť a kooperácia viacerých subjektov, súčinnosť všetkých aktérov cestovného ruchu.

1 Príspevok je výstupom k strategickému rozvojovému dokumentu NSK do roku 2027. Je súčasťou autormi spracovanej Koncepcie rozvoja cestovného ruchu v NSK na roky 2021 – 2027 v rámci projektu „Inteligentný a lepší Nitriansky samosprávny kraj“. Kód projektu: ITMS2014+ : 314011ABD1.

Literatúra a pramene:
Nitriansky samosprávny kraj. [online] (cit. 05. 07. 2022) . Stratégia rozvoja cyklotrás v NSK na roky 2021 –  2027. Dostupné na: https://visitnitra.eu/wp-content/uploads/2021/01/Strategia-rozvoja-cyklotras-v-NSK-na-roky-2021-2027.pdf
PIVARČIOVÁ, A., ZAUJECOVÁ, T., PALENČÍKOVÁ, Z. Stratégia rozvoja cestovného ruchu v meste Nitra 2021-2031 analytická časť A . [online] (cit. 11. 03. 2022). Dostupné na: https://visitnitra.eu/wp-content/uploads/2021/01/Strat%C3%A9gia-rozvoja-cestovn%C3%A9ho-ruchu-v-meste-Nitra-na-roky-2021-2031.pdf
Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja nitrianskeho samosprávneho kraja do roku 2030. Analytická časť dokumentu aktuálna k 19.10.2021. [online] (cit. 21. 02. 2022). Dostupné na: https://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/program-hospodarskeho-rozvoja-socialneho-rozvoja-nitrianskeho-samospra-1
Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na roky 2020 – 2024 z perspektívy cestovného ruchu. [online] (cit. 26. 05. 2022). Dostupné na: https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/cestovny-ruch-7/informacie/cestovny-ruch/cestovny-ruch-v-programovom-vyhlaseni-vlady-sr-2020-2024
Stratégia rozvoja cyklotrás v NSK na roky 2021 – 2027. [online] (cit. 01. 08. 2022). Dostupné na: https://www.dedinka.sk/evt_file.php?file=5586.Stratégia rozvoja cestovného ruchu v meste Nitra na roky 2021-2031 (Časť A: Analýza súčasného stavu – cestovný ruch v meste Nitra). [online] (cit. 14. 06. 2022) . Dostupné na: https://www.nitra.eu/data/page/nitra.eu/9705/strategia-rozvoja-cestovneho-ruchu-v-meste-nitra-pre-roky-2021-2031-analyticka-cast.pdf.
ŠPILKA, J. Nitriansky kraj v číslach 2020. [online] (cit. 03. 06. 2022). Dostupné na: https://slovak.statistics.sk/PortalTraffic/fileServlet?Dokument=fe553fa9-263a-4652-bdcd-3e00a7177c14
Štatistický úrad Slovenskej republiky. [online] (cit. 12. 01. 2022). Dostupné na: https://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/themes/regional/nitriansky%20kraj/news/!ut/p/z1/jZFNT4NAEIZ_Sw9cd4ddll28bTEFDKmlsBT3YmiDFMNHQ7H8fbHqwUSxc5vkeZ9M5sUaZ1i3-Uq86Hq2rye9idtP6fhRiyXpgSPJyYE63WsUhFROyF4dwVcT_oWDwFE6DEIpK-2TkQpSIr1LXn4YyTclp8B9Lx-h_U.
Územné a správne usporiadanie Slovenskej republiky. [online] (cit. 03. 06. 2022). Dostupné na: https://www.minv.sk/?uzemne-a-spravne-usporiadanie-slovenskej-republiky.

Kontakt:

PhDr. Katarína Kompasová, PhD.
KMKaT, FF UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra
E-mail: kkompasova@ukf.sk

Súbory na stiahnutie