Spojili sme lásku k mestu a lásku k jedlu a zrodil sa projekt Nitra Mi Chutí!

Nitra Mi Chutí je navigáciou pre všetkých tých, ktorí sú stratení v mori ponúk jedál, dezertov, nápojov a iných pochutín, ktoré nitrianske reštaurácie a kaviarne ponúkajú. Radi vám poskytneme kvalitné recenzie z prvej ruky a typy na jedlo, kam sa narýchlo zašiť, ale aj kde si vychutnať nedeľný obed s celou rodinou. Hodnotíme ponuky jedál z rôznych cenových kategórii a rôznych spôsobov prípravy, pretože nás rodičia učili, aby sme si vážili každé jedlo na tanieri! Náš tím sa skladá z mladých nadšencov jedla, ktorí majú pre projekt veľké zapálenie, pretože:

  • Sme OBDIVOVATELIA vône rannej kávy, zvukov chrumkania čerstvých bagiet a stúpajúcej pary z horúcej polievky.
  • Sme OBJAVOVATELIA zmesi nových a často ešte neobjavených lahodných chutí.
  • Sme DETAILISTI, pretože si všímame uloženie ovocia na torte a rovnako to, ako steká kvapka vody po orosenom pohári piva.
  • Sme PÔŽITKÁRI, lebo radi vychutnávame dobré jedlo v príjemných priestoroch. Preciťujeme atmosféru a všímame si dekorácie na stoloch a ceníme si mäkké stoličky, vankúše za chrbtom či vône exotických sviečok.
  • Sme DOKUMENTARISTI a všetko čo jeme, pijeme, vychutnávame, vidíme, cítime, sa snažíme fotograficky zvečniť a pustiť do éteru s výstižnými komentármi.
  • A čo je najdôležitejšie, sme DOBRÉ DUŠE a túžime sa s vami o všetky naše postrehy podeliť, aby ste si vryli do pamäti Nitru ako mesto, kde ste sa rozprávkovo najedli.

Pretože našim študentom Nitra chutí!

Partneri

  • Nájdete nás aj na:

To, že v historickej Nitre ľudia zaháňajú svoj hlad po kultúre, je dobre známa skutočnosť. Nitra láka svojimi pamiatkami a podujatiami mnoho návštevníkov. V našom meste sa však dá zahnať aj skutočný hlad – výborným jedlom.

Význam gastronómie pre rozvoj turizmu v Nitre si uvedomili aj študenti Oddelenia manažmentu kultúry a turizmu ÚMKTKE FF UKF v Nitre, ktorí sú častými návštevníkmi reštaurácií, kaviarní a iných gastropodnikov. Pre dobrý kulinársky zážitok je nevyhnuté vybrať si tú pravú reštauráciu či kaviareň. Presýtenie gastronomickými zariadeniami a nedostatok informácií o jednotlivých prevádzkach spôsobuje všeobecnú dezorientáciu pri ich výbere. Preto sa voľba „kam sa ísť najesť či občerstviť“ stáva náročnejšou a často nenaplní návštevníkove očakávania od jedál, nápojov a služieb. V prípade, že majú ľudia potrebu overiť si kvalitu jednotlivých gastronomických zariadení, hľadajú informácie na internete a dôverujú v mnohých prípadoch aj neovereným recenziám.

Problém zorientovať sa na poli nitrianskych gastronomických zariadení pocítili aj študenti ÚMKTKE. Tím mladých nadšencov dobrého jedla sa zamyslel ako oboznámiť širšiu verejnosť so stravovacími možnosťami a ponukou kvalitných nápojov.

V spolupráci s odborným asistentom oddelenia PhDr. Romanom Zimom, PhD. tak prepojili lásku k Nitre s láskou k jedlu a vznikol projekt s príznačným názvom – Nitra Mi Chutí. Hodnotí súčasný stav gastronomických zariadení a spôsob ich komunikácie so zákazníkmi. Cieľom je vytvoriť databázu reštaurácií, fastfoodov, bistier, cukrární, kaviarní a barov, ktorá by objektívne informovala o službách a ich kvalite. Výstupy projektu Nitra Mi Chutí budú navigáciou pre všetkých, ktorí sú stratení v mori ponúk jedál, dezertov, nápojov a iných produktov nitrianskych prevádzok. Verejnosti tak budú poskytnuté kvalitné odborné recenzie, analýzy jedálnych a nápojových lístkov, tipy na príjemné posedenia vo dvojici, s priateľmi či rodinou.

Študenti hodnotia ponuku rôznych cenových kategórií a spôsobov prípravy. Sú obdivovateľmi vôní kvalitných káv v útulných kaviarničkách, zvukov chrumkania čerstvých bagiet aj stúpajúcej pary z horúcej polievky. Všímajú si uloženie ovocia na torte aj stekajúcu kvapku po orosenom pohári piva. Preciťujú atmosféru, sledujú dekorácie na stoloch, kvalitu stoličiek, vankúše za chrbtom či vône exotických sviečok. Všetko, čo jedia, pijú, vychutnávajú, vidia a cítia, sa snažia fotograficky zvečniť a pustiť do éteru s výstižnými komentármi.

Všetky textové recenzie s fotodokumentáciou aj videoreportáže sú k dispozícii na facebookovom a instagramovom profile projektu. Študenti zatiaľ stihli s kamerou nahliadnuť do zákulisia vegánskej reštaurácie Páni Baklažáni, kde sa priamo od majiteľa dozvedeli viac o ich spôsobe prípravy jedál. V Bloom: Gin, cocktails & lounge mali možnosť ochutnať legendárne „klasiky“, ale aj úplne novinky vo svete drinkov a zavítali aj do novootvorených priestorov kaviarne Moka Coffeeshop, kde ochutnali kvalitné kávy. Videoreportáže zachytávajú celý priebeh prípravy jedla, jeho servírovanie, interiér prevádzok a sú dopĺňané hlasovým komentárom. Nitra Mi Chutí sa verejnosti prezentuje aj originálnym logom na žltom podklade.

Projekt nie je len nástrojom pri zoznamovaní sa s nitrianskymi gastronomickými zariadeniami, ale zároveň slúži študentom ako pomôcka pri výučbe marketingu a gastronómie v praxi. Zisťujú, aké je propagovať a predávať služby verejnosti, obstarávať kvalitné suroviny, vytvárať ponuku. Ciele projektu Nitra mi chutí budú môcť študenti naplniť aj vďaka finančnému príspevku, ktorý získali v grantovom programe Mením svoje mesto realizovaným Nitrianskou komunitnou nadáciou.

Výstupom projektu bude aj elektronický sprievodca, ktorého cieľom je poskytnúť obyvateľom a návštevníkom prehľad o gastronomických možnostiach v meste. Sprievodca bude obsahovať zoznam gastronomických zariadení spolu s kontaktmi. Študenti plánujú projekt naďalej intenzívne popularizovať a veria, že internetovú stránku Nitra Mi Chutí si ľudia obľúbia ako zdroj relevantných informácií.

Text: Mgr. Simona Martinčeková
Foto: PhDr. Roman Zima, PhD.