Svetový deň cestovného ruchu

Každoročne už 15 rokov pri príležitosti Dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra, organizuje Katedra manažmentu kultúry a turizmu v spolupráci s mestom Nitra oslavy tohto dňa. Jeho význam spočíva v upriamovaní pozornosti na význam cestovného ruchu v globálnom ponímaní a pre lokálne spoločenstvo. Na jeho počesť sa organizuje cyklus prednášok predstaviteľov známych inštitúcií, priekopníkov turizmu, cestovateľov a iných inšpiratívnych osobností pracujúcich v cestovnom ruchu. Program dopĺňajú aj rôzne výstavy, súťaže, prezentácie, koncerty a podobne.

2020
Posledný ročník sa konal online formou a zúčastnili sa ho napríklad Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, Ivan Plačko, riaditeľ hotela Chateau Appony v Oponiciach, Slávka Civáňová, dramaturgička a projektová manažérka Divadla Andreja Bagara v Nitre a ďalší.

2019
Predchádzajúci rok boli hosťami riaditeľ portálu zlavomat.sk Aleš Mlátilík alebo Zdenka Lipjanská – prevádzkarka Vodného raja Vyhne, no nechýbali ani vedomostné súťaže a prehliadka fotografií.

2018
V roku 2018 bola účastníkom k dispozícii aj historická dielňa a pútavé prezentácie priniesli napríklad barista Tomáš Jursa alebo cestovateľ Radoslav Hoppej – Nie je túra bez Štúra a mnohí iní.

2017
Počas 12. ročníka bol sprístupnený areál bývalých kasární na Martinskom vrchu a s prednáškami sa predstavili napríklad zakladateľ CaffeInn Peter Pavlis, Anna Tásler so svojimi zážitkami z ciest po Japonsku alebo Ladislav Raček, ktorý je zakladateľom projektu Slow Food Tatry.

2016
V roku 2016 oslavy Dňa cestovného ruchu obohatil aj organizátor festivalu GRAPE – Juraj Podmanický, cestovateľ Peter Hoferek, ktorý prezradil svoje cestovateľské know-how či šéfkuchár Michal Konrád venujúci sa ázijskej kuchyni.

2015
Počas výročného 10. ročníka v roku 2015 sa konala výstava fotografií spojená so súťažou o vecné ceny a cyklu prednášok sa zúčastnili diplomatka Emire Khidayer, cestovateľka Dorota Nvotová, šéfkuchár Jaroslav Židek a ďalší.

2014
V roku 2014 prednášky generálneho riaditeľa Tatry Mountain Resort Bohuša Hlavatého, prezidentky Asociácie informačných centier Slovenska Ivony Fraňovej alebo cestovateľa Tomáša Grígera doplnili aj kávový kvíz, súťaž o najvtipnejší zážitok z ciest a súťaž o najlepšiu cestovateľskú fotografiu.

2013
V roku 2013 svoje zážitky z cesty Transsibírskou magistrálou na oslavách zdieľal cestovateľ Michal Gaj, o podnikaní v cestovnom ruchu rozprával majiteľ CK Fifo a CK Lipa Tibor Bajaník a o cestovnom ruchu v minulosti, prítomnosti a budúcnosti diskutoval šéfredaktor časopisu Cestovateľ Ľubomír Motyčka.

2012
Oslavy Svetového dňa turizmu 2012 tiež sprevádzala súťaž o najlepšiu fotografiu z ciest, motivujúce prezentácie pre začínajúcich aj vášnivých cestovateľov z miest ako Krym, Libanon či Austrália a aj beseda so zakladateľom Bubo travel agency Ľubošom Fellnerom.

2011
Program v roku 2011 priniesol premietanie cestopisných filmov spoločnosti K2 Studio, prezentovanie netradičných spôsobov cestovania, ako napríklad couch-surfing, AIESEC alebo Erasmus, ale aj besedy s cestovateľmi o ich netradičných zážitkoch v krajinách ako Maroko, Sýria, Bhután, Mongolsko alebo Sibír.

2010
Počas piateho ročníka podujatia sa odprezentovali folklórne súbory Kuraľanček a Konopa, historická hudba Musicantica, tanečná skupina Phantoms Crew a nechýbali ani ukážka bojového umenia, prednáška o Číne a čaji alebo program venovaný tradíciám spojeným s vínom.

2009
Výlet ponad Nitru v teplovzdušnom balóne bol súčasťou programu v roku 2009, kedy nechýbali ani prezentácie zaujímavostí nitrianskeho regiónu, koncert kapely AXXE a VAR Rock, bubnová šou kapely Afro Campana, ktorá priniesla rytmy západnej Afriky, prehliadka fotografií známych nitrianskych fotografov a iné zaujímavosti.

2008
V roku 2008 sa 27. september oslavoval prehliadkou Nitry vláčikom alebo lietadlom, prezentáciou Nitry, jej významných osobností a jej partnerských miest, prezentáciou Peru, ale súčasťou bol aj Jarmok cestovného ruchu, kde sa predstavili stredné školy vyučujúce cestovný ruch, ale aj Slovenská agentúra cestovného ruchu.

2007
Počas osláv v roku 2007 mali účastníci možnosť zúčastniť sa fotografovania s Corgoňom, kvízov pre dospelých, rôznych hier pre deti alebo prezentácie mesta Nitra a mesta Kroměříž.

2006
Prvý ročník osláv Svetového dňa cestovného ruchu organizovaný v roku 2006 priniesol návštevníkom množstvo bezplatných informačných a propagačných materiálov, vedomostných súťaží pre deti aj dospelých, súťaž o najkrajšiu esej o Nitre, možnosť návštevy Kazematov a Vazilovej veže na Nitrianskom hrade a ďalšie zaujímavé aktivity.